מהו טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי הינו טיפול במחלה נפשית או הפרעה נפשית הניתן על ידי פסיכיאטר, שהינו רופא המתמחה בפסיכיאטריה. טיפול פסיכיאטרי לרוב מתחיל באיבחון והערכת מצבו הנפשי של המטופל וסקירת ההסטוריה הנפשית שלו. לצורך ביצוע ההערכה הפסיכיאטרית נעשה לעתים שימוש במבחנים פסיכולוגיים ובבדיקות גופניות היכולות לכלול גם שימוש בשיטות נוירופסיכולוגיות.

הטיפול הפסיכיאטרי בעיקרו הוא טיפול אינטרדיסציפלינרי, המבוסס על תתי התמחויות וגישות תיאורטיות והוא נעשה באמצעות מגוון שיטות ויכול לכלול גם שימוש בתרופות פסיכיאטריות וטיפול פסיכולוגי המשלב שיטות שונות מתחום הפסיכותרפיה. טיפול פסיכיאטרי יכול להיעשות הן במסגרת מרפאות חוץ והן במסגרת אשפוזית, בהתאם לחומרת הבעיה, כאשר הנטייה כיום היא לטפל ברוב החולים במרפאות חוץ וגם במקרים בהם נדרש אשפוז במחלקה פסיכיאטרית הוא לרוב קצר ונמשך עד לאיזון ההפרעה. במקרים בהם יש צורך בטיפול אינטנסיבי יכול הפסיכיאטר להמליץ על אשפוז יום לתקופה מסויימת, כלומר מסגרת אשפוז שבה יגיע המטופל בבקרים למחלקה בבית החולים וישתחרר בערב. כמו כן, ישנם מקרים נדירים בהם קיימת סכנה לאדם הלוקה בהפרעה הנפשית או לסביבתו, בהם יבוצע אשפוז כפוי.

טיפול פסיכיאטרי מתאים בעיקר למקרים של הפרעות נפשיות שהרקע שלהם הוא פיסיולוגי ובעיקר למקרים בהם יעילותה של התערבות תרופתית הוכחה כמקלה עם הסימפטומים של ההפרעה. במקרים רבים לא ניתן לרפא את המחלה או ההפרעה באופן סופי ותפקיד הטיפול הפסיכיאטרי הוא להביא לאיזונה של ההפרעה ולהפחתת או הפסקת התסמינים שלה אשר גורמים למצוקה.

התפתחותן של התרופות הפסיכיאטריות החלה בשנות החמישים של המאה הקודמת והביאה עמה שינוי משמעותי בטיפול בהפרעות נפשיות. כיום, רבים מהלוקים בהפרעה נפשית כו או אחרת, מסוגלים באמצעות התרופות להמשיך ולקיים את חייהם בצורה נורמטיבית ולהשתלב בחברה. ההפרעות הנפוצות ביותר הניתנות לטיפול באמצעות טיפול פסיכיאטרי הינן: דיכאון, הפרעות חרדה, סכיזופרניה והפרעות אישיות אחרות והפרעות קשב וריכוז.

פסיכיאטרים רבים מתמחים בתחום מסויים כגון טיפול בהפרעות חרדה או טיפול בהפרעות אישיות, או בקהל מסויים, כגון: טיפול פסיכיאטרי לילדים או פסיכוגריאטריה – טיפול פסיכיאטרי לגיל השלישי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפול פסיכיאטרי, כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.