חרדה

חרדה היא מצב נפשי המתאפיין בתחושות טורדניות של פחד, עצבנות ודאגה. חרדות מוכרות לכולנו מחיי היומיום שלנו כאשר אנו ניצבים בפני אתגרים או מצבים מלחיצים, והן אינן מהוות בהכרח בעיות נפשיות ורגשיות.

כאשר החרדה נקודתית והולמת את הסיטואציה, היא מהווה תגובה נורמאלית. מתקבל על הדעת כי נחוש דאגה לפני מבחן חשוב או פחד בטרם ניתוח שעלינו לעבור. אלא שלעתים החרדה היא כללית, מתמשכת או נטולת פרופורציה, והיא פוגעת בתפקודו ובאיכות חייו של האדם. במקרה כזה ניתן לדבר על הפרעת חרדה ועל התקף חרדה.

הסימפטומים של הפרעת חרדה כוללים לעתים קרובות, בנוסף על התסמינים הרגשיים שתוארו לעיל, גם תסמינים סומאטיים, כגון מתח בשרירים, דפיקות לב מואצות, בטן מתהפכת, הזעה, כאב ראש ותשישות.


סוגים של הפרעות חרדה

"הפרעת חרדה" היא שם כולל לקבוצה של בעיות נפשיות ורגשיות, הקשורות כולן באותם רגשות של פחד ודאגה. הפרעה נפוצה מקבוצה זו היא הפוביה, אשר בה רגשות אלו מעוררים בתגובה לגירוי, אובייקט או סיטואציה ספציפיים. כאשר הגירוי המפחיד הינו בני אדם אחרים או מצבים חברתיים, מדובר בחרדה חברתית, הפרעה המאופיינת בחשש משיפוט שלילי של אחרים או השפלה בפניהם. הגירוי מעורר החרדה עשוי להיות גם אירוע מלחיץ מן העבר אשר האדם אינו מסוגל להשתחרר מהשפעותיו. מצב זה מכונה הפרעת דחק פוסט-טראומטית.

בניגוד לפוביה, בהפרעת חרדה מוכללת החרדה הינה מתמשכת ואינה קשורה לגירוי מסוים שניתן להתמקד בו, אלא מלווה את האדם בתפקודו היומיומי. סוג מוכר נוסף של הפרעות חרדה הוא הפרעת פאניקה. הפרעה זו מאופיינת על ידי התקף חרדה עוצמתי וקצר מעת לעת, אשר מלווה לעתים קרובות בתסמינים פיזיים כגון רעד, סחרחורת, בחילה וקשיי נשימה.


טיפול בהפרעות חרדה

ניתן לטפל ביעילות במרבית הפרעות החרדה, הן באמצעות פסיכותרפיה והן באמצעות תרופות. סוג נפוץ של טיפול פסיכולוגי להפרעות חרדה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). בשיטת טיפול זו, המטרה היא לזהות את דפוסי החשיבה הקשורים להופעת החרדה ואת התגובות לסיטואציות מעוררות חרדה ולשנותם.

טיפול תרופתי שכיח להפרעות חרדה הינו באמצעות תרופות פסיכיאטריות ממשפחת SSRI. תרופות אלו, כגון פרוזאק וציפרלקס, מעלות את רמתו של נוירוטרנסמיטר בשם סרוטונין, הקשור בתחושות של דיכאון וחרדה. מחקרים רבים הוכיחו את יעילותן.
אנחנו באתר כל טיפול נציג בפניכם את סוגי החרדות והפוביות הנפוצות, את הטיפול הפסיכולוגי והפסיכיאטרי לטיפול בחרדה, ואת האפשרויות האלטרנטיביות שעומדות בפניכם.

חרדה בהריון

חרדות בהריון

נשים רבות חוות חרדה בהריון כמעט לכל אורכו. הן חרדות לגבי המזון שהן אוכלות או שותות, עקב איסורים מרובים שנשמעים מסביב להן, הן חרדות למצב העובר לאורך היום, בין אם כשהן עולות על אוטובוס עמוס שנוסע בפראות או כשסתם עוברת … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה חרדה | להגיב
מדיטציית מיינדפולנס - שיטת מדיטציה מערבית

בטן נפוחה וסטרס

מצב של בטן נפוחה שלא עקב השמנה הוא מצב שתוקף בערך 25% האוכלוסייה. בדרך כלל, הבטן הנפוחה מלווה בתחושות של נפיחות וכבדות גם כאשר לא אוכלים ארוחות גדולות במיוחד. (וכאן טמון ההבדל בין בטן נפוחה לבין השמנה בטנית). לעיתים יש … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה חרדה | להגיב
חרדה

טיפול בחרדה

לא מעט אנשים סובלים מחרדות שונות ומשונות. התופעה הזו של חרדה מטיסה, מלכלוך, חושך, פחד קהל, חרדה מבחינות וביצוע בכלל ועוד עשרות חרדות שונות בכל תחומי החיים, שכיחה מאד ופוגעת בצורה קשה באיכות החיים ושמחת החיים של הסובלים ממנה. במקרים … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה חרדה | להגיב
טיפול פסיכולוגי בהפרעה טורדנית כפייתית

OCD – הפרעה טורדנית כפייתית

רבים מאיתנו צריכים לעתים לחזור ולבדוק אם נעלנו את הדלת או כיבינו את הגז, אך לסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית, OCD, מחשבות טורדניות והתנהגויות כפייתיות הן כה מופרזות כך שהן מפריעות בתפקוד היומיומי, ולא משנה מה הם יעשו, הם לא מצליחים להיפטר … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה חרדה | להגיב