דיכאון

כל אדם חש עצוב או מדוכדך לעתים. מצב זה הינו לרוב זמני וחולף ואין לו השפעה משמעותית על תפקודו של האדם. אצל אדם הסובל מהפרעת דיכאון – או דיכאון קליני – הסיפור שונה. דיכאון מסוג זה הוא מתמשך, חריף ועשוי להביא לפגיעה קשה בתפקוד היומיומי, ולעתים גם לאיבוד הרצון לחיות. אחוז ניכר מבין האנשים שנטלו את חייהם סבלו מדיכאון קליני.

שכיחותה של הפרעת דיכאון נמצאת בעלייה מתמדת, בעוד הגיל הממוצע להתפרצותה הולך ויורד. הגיל השכיח להתפרצות דיכאון הינו בין 20 ל-30. ההפרעה יכולה להיות מתונה יחסית (דיכאון מתמשך, אך מתון מכונה דיסתימיה) ויכולה להיות חמורה עד כדי פגיעה משמעותית בתפקוד (דיכאון מג'ורי).


סימפטומים של דיכאון

דיכאון קליני מתבטא בקשת רחבה של סימפטומים, מעבר לתחושה הבסיסית של עצב. סימפטום רגשי חשוב נוסף, פרט לדכדוך, הוא אנהדוניה – אובדן היכולת ליהנות. ייאוש ובדידות גם הן תחושות שכיחות בקרב הסובלים מדיכאון.
אובדן מוטיבציה הוא מאפיין מרכזי של דיכאון. לעתים קרובות אנשים הסובלים מדיכאון מתקשים להניע את עצמם לכדי ביצוע של פעילויות שגרתיות, אשר הופכות למטלות. הם נוטים להיות נטולי אנרגיה ובעלי רמת פעילות נמוכה, עד כדי קושי לצאת מהמיטה בבוקר.

דיכאון משתקף בדפוסי חשיבה אופייניים המזינים אותו. פסימיות וחוסר אונים הן תפיסות שכיחות. על פי רוב, לאנשים הסובלים מדיכאון דעה שלילית ביותר על עצמם, והם נוטים לייחס כישלונות לעצמם והצלחות ליד המקרה.
לדיכאון גם תסמינים פיסיים, דוגמת בעיות בשינה ובתיאבון, כאבים שונים, בעיות בעיכול ועייפות מתמדת.


טיפול בדיכאון

דיכאון ניתן לטיפול הן באמצעות טיפול פסיכולוגי והן באמצעות טיפול פסיכיאטרי, כאשר שתי השיטות משיגות תוצאות טובות. תרופות נפוצות לטיפול בדיכאון הן ממשפחות SSRI (כגון פרוזאק) ו-SNRI (כגון אפקסור). תרופות אלה מאזנות את רמותיהם של הנוירוטרנסימטורים סרוטונין ונוראפינפרין ועל ידי כך מביאות לשיפור כעבור מספר שבועות של שימוש.

שיטות הטיפול הפסיכולוגי המובילות לטיפול בדיכאון הן טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול אינטר-פרסונאלי (IPT). בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי מסייעים למטופל לזהות ולנטרל את דרכי החשיבה וההתנהגות השליליות אשר מזינות את הדיכאון. בטיפול אינטר-פרסונאלי המוקד הוא זיהוי וטיפול במערכות יחסים של המטופל אשר עשויות להחמיר את הדיכאון שלו.


כל טיפול שתרצו לדיכאון

אתר כל טיפול אסף עבורכם את כל המידע בנוגע לטיפול בדיכאון, כך שתוכלו לבחון את כל האפשרויות שעומדות בפניכם ולמצוא את זו שתחזיר את החיוך לפניכם!

דיכאון בהריון

דיכאון בהריון

דיכאון בהריון או דיכאון טרום לידה הוא תסמין המאפיין אחת מעשר נשים בהריון בממוצע. על אף שעל חלק מההריוניות נאמר כי הן זורחות בהריון, עבור אחרות הריון היא תקופה קשה פיזית ורגשית. התשישות הנלווית להריון, השינויים הפיזיים וההורמונליים, חששות בהריון … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה דיכאון | להגיב
קשיים ומשברים

הגדלת חזה והשפעות פסיכולוגיות

ניתוח הגדלת חזה נחשב להליך פלסטי רווח, אך יש לו השפעות פסיכולוגיות לעיתים חיוביות ולעיתים גם שליליות. על מנת להימנע ממשברים ואכזבות לאחר ניתוח ההגדלה, יש להעמיק בסיבות האמיתיות לביצוע הניתוח. כל שינוי דרמטי בחיים נושא עימו השפעות על הגוף … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה דיכאון | להגיב
דיכאון

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

תופעת הדיכאון הופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר. זוהי כבר לא מחלה נדירה של מעטים, אלא בקצב החיים המודרניים והקשיים המלווים אותם – מגפה של ממש. סיבות נפוצות לדיכאון אנשים רבים סבורים שהם צריכים להצליח בכל דבר בו הם נוגעים … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה דיכאון | להגיב
דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה

"ילדים זה שמחה" אומר השיר הידוע ואכן, ברוב המקרים זה כמובן נכון. אבל לעיתים, התקופה הראשונה שאחרי הלידה מאופיינת במשבר פסיכולוגי – רגשי מצדה של היולדת, משבר שזכה לשם המקצועי "דיכאון אחרי לידה" בגלל נפיצותו. איכות האינטראקציה בין האם לרך … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה דיכאון | להגיב