גישות בפסיכולוגיה

בעבר התאפיין תחום הפסיכולוגיה בגישה שלטת אחת – הגישה הפסיכואנליטית, בניצוחו של זיגמונד פרויד. התקדמות תיאורטית ומחקרית בתחום הביאה להתפתחותן של גישות שונות ומגוונות, אשר כיום גם מתחרות זו בזו וגם משלימות זו את זו, כאשר לעתים ההסברים והטיפולים שהן מציעות במשותף שלמים יותר מאלו שמציעה כל אחת מהן בנפרד.

כל גישה פסיכולוגית היא עולם בפני עצמו. הגישות השונות מתמקדות בהיבטים נבדלים של נפש האדם, מייחסות את התפתחותה ותפקודה לגורמים אחרים, וכפועל יוצא מכך, נוקטות בשיטות טיפול שונות, שכל אחת מהן מדגישה את הצדדים הרלוונטיים לתיאוריה שממנה צמחה.

אנחנו, באתר כל טיפול, החלטנו לסקור עבורכם בקצרה מספר גישות בפסיכולוגיה, שנודעה להן השפעה רבה בעבר ובהווה.


פסיכואנליזה וטיפול פסיכו דינמי

פסיכואנליזה מבוססת על הרעיון כי התנהגויותיו, מחשבותיו ותשוקותיו של האדם, בין אם הן נורמאליות ובין אם אבנורמאליות, הן במידה רבה תוצר של כוחות נפשיים שמחוץ למודע. כוחות אלו, בתורם, מעוצבים על ידי חוויות עבר, בדגש על חוויות וטראומות מן הילדות המוקדמת. חוויות וטראומות עבר שהודחקו באות לידי ביטוי כ הפרעות נפשיות. בהתאם, טיפול בשיטת פסיכואנליזה חותר לחדור לתת מודע ולחשוף טראומות וקונפליקטים מן העבר. זאת באמצעות שיטות דוגמת אסוציאציות חופשיות, ניתוח חלומות והפיכת המטפל למושא רגשות והתנהגויות שכוונו במקור כלפי אחרים ("העברה").

טיפול פסיכו דינמי התפתח מתוך הפסיכואנליזה ודומה לה בדגש שהוא שם על דינאמיקה וקונפליקטים בין כוחות פסיכולוגיים לא מודעים. עם זאת, הוא נוטה להתמקד יותר בהווה ובבעיות קונקרטיות של המטופל ומשכו קצר משל הטיפול הפסיכואנליטי. טיפול פסיכו דינמי חותר להעלאת מודעותו של המטופל לאופן שבו אירועי עבר משפיעים באופן לא מודע על מחשבותיו והתנהגותו בהווה.


טיפול קוגניטיבי התנהגותי

גישה זו שואבת משתי תיאוריות: ההתנהגותית והקוגניטיבית. התיאוריה ההתנהגותית מבוססת על ההנחה שהתנהגויותינו הן התניות שנלמדו בעבר, וניתן להחליף התניות שאינן אדפטיביות בהתניות מועילות יותר. זאת, למשל, באמצעות מתן תגמולים חיוביים לתגובות אדפטיביות ומתן תגמולים שליליים לתגובות שאינן רצויות.

הגישה הקוגניטיבית מניחה כי לאופן בו אדם תופש את המציאות ישנה השפעה מכרעת על האופן בו הוא ירגיש ויתנהג. על כן טיפול קוגניטיבי יתמקד במחשבותיו השליליות של המטופל וינסה להחליפן במחשבות מועילות יותר.

טיפול קוגניטיב התנהגותי משלב בין שתי השיטות בהתאם לצורך, ויכול לפעול הן לשינוי תגובותיו ההתנהגותיות האינסטינקטיביות של המטופל במצבים מסוימים והן לשינוי הדרכים הלא אדפטיביות שבהן המטופל מפרש את אותם מצבים.


פסיכולוגיה חיובית ופסיכולוגיה הומניסטית

פסיכולוגיה חיובית מתנגדת לדגש המופרז, לגישתה, שמעניקות גישות אחרות להפרעות נפשיות ולכל מה שהוא שלילי ולא נורמאלי בנפש האדם. תחת זאת, היא מתמקדת בתכונות, בחוויות ובמערכות יחסים חיוביות, ושמה לה למטרה לסייע לאנשים למצוא את הטוב שבחיים ולהעניק משמעות לחייהם.

מקורה של הפסיכולוגיה החיובית בפסיכולוגיה ההומניסטית, גישה ששמה במרכז לא את הקונפליקטים, ההתנהגויות או המחשבות של האדם, אלא את מטרותיו ושאיפותיו. לפי גישה זו, מטרתו של טיפול פסיכולוגי הוא לסייע לאדם להגשים את עצמו, וחולי פסיכולוגי נובע מחסמים בדרך אל אותה הגשמה עצמית.


טיפול אקזיסטנציאליסטי

הגישה האקזיסטנציאלית רואה באדם יצור חופשי, שיכול לאמץ את החופש שלו, לקחת אחריות על חייו ועל בחירותיו ולהשלים עם המציאות שהוא אינו יכול לשנות, או שהוא יכול להתחמק מחופש ומאחריות ולהכחיש את המציאות. על מנת להשיג קיום אותנטי ובעל משמעות, על האדם להכיר בחופש שלו לעצב לחייו משמעות באמצעות בחירותיו ולקבל על עצמו את האחריות לכך. טיפול אקזיסטנציאליסטי יתמקד בהווה ובעתיד וינסה להביא את המטופל למצב שבו הוא משלים עם היבטי המציאות שאינם בשליטתו ומכיר בחירותו לעצב את חייו בהיבטים שבהם הוא יכול לשלוט.

טיפול פסיכולוגי – איזה סוגי טיפול קיימים

החיים בעידן המודרני מלאים במצוקות שונות שרבות מהן הן לא מצוקות פיזיות אלא מצוקות שמקורן בעולם הנפש. אנשים רבים מתמודדים עם חוסר סיפוק, תסכול, כאב נפשי, חרדה, דיכאון ולחץ נפשי. מצוקות אלו הן טבעיות מאוד והן מנת חלקם של אנשים … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה גישות בפסיכולוגיה | להגיב
טיפול פסיכולוגי

פסיכולוגיה קוגניטיבית

פסיכולוגיה קוגניטיבית הינה תחום בפסיכולוגיה אשר חוקר תהליכים מנטליים. תהליכים מנטליים הינם תהליכים של עיבוד, אחסון ושימוש בקלט חושי וכן תהליכים פנימיים שמתרחשים ללא גירוי חיצוני, כמו בעת הזיה ודמיון. על התהליכים המנטליים נמנים: זכרון, חישוב, קשב, הערכה, פתרון בעיות, … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה גישות בפסיכולוגיה | להגיב
טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המכונה בקיצור CBT (ראשי התיבות של המונח באנגלית – Cognitive Behavioral Therapy) הינו טיפול פסיכולוגי המכוון לעבר מטרה ברורה ואורך פרק זמן קצר בלבד. גישת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי משלבת רעיונות הן מהטיפול הקוגנטיבי והן מהטיפול ההתנהגותי. השיטה הוקמה בתחילת שנות … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה גישות בפסיכולוגיה | להגיב