טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המכונה בקיצור CBT (ראשי התיבות של המונח באנגלית – Cognitive Behavioral Therapy) הינו טיפול פסיכולוגי המכוון לעבר מטרה ברורה ואורך פרק זמן קצר בלבד. גישת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי משלבת רעיונות הן מהטיפול הקוגנטיבי והן מהטיפול ההתנהגותי. השיטה הוקמה בתחילת שנות השישים והפכה במהלך השנים לנפוצה ביותר, כאשר מטפלים משלבים ומצרפים אותה גם לשיטות טיפולויות אחרות. השיטה הוכחה כיעילה ומהירה לרוב הבעיות הפסיכולוגיות המוכרות היום והיא ממשיכה להתעדכן ולהתבסס על תאוריות פסיכולוגיות וממצאי מחקרים עדכניים.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי שונה מאוד מהטיפול הפסיכולוגי המוכר, בעיקר בגלל היותו טיפול קצר מועד ומוכוון מטרה. במהלך הטיפול נבחנים תהליכי חשיבה ודפוסי התנהגות בעייתיים אצל המטופל אשר גורמים לו להפרעות נפשיות. הטיפול פועל לשינוי תהליכי חשיבה ודפוסי התנהגות אלו ופיתוח דפוסים בריאים ועל ידי כך גורם לשינוי אמונות והנחות אצל המטופל אשר ישפיעו על ההתנהגות וההרגשה שלו. בניגוד לטיפול הפסיכולוגי הקלאסי, אשר בו מתמקדים במשמעויות של מקרים מהעבר באמצעות שיחה, בטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות הבעייתיים נעשה על ידי תרגול של מטלות טיפוליות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – עקרונות הטיפול

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מניח כי מחשבות, בין אם מודעות או לא מודעות, יוצרות רגשות. מחשבות שליליות עשויות ליצור רגשות שליליים כגון חרדהדיכאון, לחץ וכדומה. מכאן שמקור הבעיה של הסובל מרגשות שליליים אלו נמצא בתפיסה שלו ובפרשנות שהוא נותן לאירועים. על כן, כדי ליצור שינוי יש צורך ליצור שינוי בתפיסת המציאות של המטופל. כמו כן, הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית מניחה כי גם דפוסי ההתנהגות אשר משפיעים על הרגשות צריכים לעבור שינוי וכדי ליצור שינוי התנהגותי יש צורך בלמידה של דפוסי התנהגות נכונים ותרגול שלהם. על בסיס הנחות אלו, טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתמקד בהווה ובעתיד ופועל לשינוי מחשבות ודפוסי התנהגות שליליים ופיתוח דפוסי חשיבה והתנהגות בריאים תחתם.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – כלי הטיפול

כלי הטיפול העומדים לרשות המטפלים בשיטה הקוגניטיבת התנהגותית הינם קוגניטיביים, כלומר כלים מחשבתיים אשר עוזרים למטופל לזהות ולשנות את דפוסי החשיבה הבעייתיים, וכן כלים התנהגותיים שמטרתם שינוי דפוסי ההתנהגות אשר גורמים להפרעה הנפשית ופיתוח דפוסי התנהגות בריאים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גישות בפסיכולוגיה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.