גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה

גירושין לא חייבים להיות עניין מלוכלך וכואב. אם אתם כבר אחרי טיפול זוגי ובכל זאת החלטתם שברצונכם להפרד, אך אתם עדיין מנהלים תקשורת טובה, יש ביניכם שיתוף פעולה ואתם רוצים לגמור את זה יפה, כדאי לכם לשקול את האפשרות של גירושין בהסכמה.

מחליטים על גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה הוא תהליך שמבוסס על 5 שלבים, ועל הנכונות של בני הזוג המתגרשים לשתף פעולה בדרך להשגת הסכם גירושין. יש מקרים בהם  הנישואים מסתיימים כי שני הצדדים מרגישים שזה נגמר. במצב הזה, שבו ההחלטה להתגרש מתקבלת לא על בסיס פגיעה או בגידה, בני הזוג יכולים לשבת יחדיו ולסדר את ענייני הגירושין בצורה הוגנת ויעילה.

קבלת ההחלטה על גירושין בשיתוף פעולה, וחתירה להשגת הסכמה בכל הסעיפים הקשורים לגירושין, הם השלב הראשון של גירושין בהסכמה. כחלק מהם, בני הזוג מתחייבים גם להמנע ממעבר להליכים משפטיים במקביל, ולהקפיא הליכים שהחלו קודם לכן. שלב זה כולל גם את פתיחת התיק וקביעת לוחות הזמנים ותוכנית הפגישות והעבודה המשותפים.

שומרים על הזכויות

בשלב השני בני הזוג צריכים להחליט באיזה פורמט הם יבצעו את השיחות, שהינן חלק מתהליך הגירושין בהסכמה. בני הזוג יכולים לבחור בייצוג של כל אחד מהם על ידי עורך דין לענייני גירושין שנבחר על ידם, ושתפקידו לשמור על האינטרס שלהם. עורכי הדין לא ישוסו אלו באלו, אלא יעבדו יחד תוך שמירה על הזכויות והאינטרסים של המיוצגים שלהם. אפשרות נוספת היא לבחור בעורך דין או מגשר גירושין, שיכין עבור שניהם יחד הסכם גירושין.

אם בני הזוג בחרו בעורכי דין נפרדים לכל אחד, עליהם להפגש אתם, כל אחד בנפרד עם עורך דינו, ולהגדיר את מסמך העמדה שלהם שכולל את הדברים החשובים וההכרחיים להסכם מוצלח מבחינתם. הסכם זה צריך לעבור על כל הסעיפים ולהגדיר את העמדה בכל אחד מהם, והוא ישמש כמסמך העמדה של כל צד.

בפגישה משותפת של הצדדים ועורכי דינם, יוצגו העמדות וימצאו נקודות ההסכמה. נקודות המחלוקת יזוהו גם כן וידורגו לפי סדר חשיבות על ידי שני הצדדים, כדי להבין את הסיטואציה לאשורה. אם המשתתפים יכולים לקבוע כבר את סידורי הראייה של הילדים, המשמורת והמזונות, לפחות באופן זמני, שלב זה אידיאלי למשימה, שכן הוא מגדיר את המחויבות לתהליך מצד שני בני הזוג.

מתחילים במשא ומתן ליצירת גירושין בהסכמה

זה השלב שבו על המשתתפים לנסות ולגשר על הפערים, ולמצוא את הפתרון המקובל על שניהם. כל צד מתייעץ עם עורך דינו לגבי חלופות מקובלות עליו, ונעשה ניסיון מצד כל הצדדים להגיע להסכמה. עורכי הדין מעניקים בשלב הזה את הזווית המשפטית שלהם שאומרת מה ההשלכות מבחינת בית המשפט או בית הדין, במידה וכל הצעה תתקבל.

כאשר מתקבלת הסכמה על סעיף, הוא מוכנסת לתוך הסכם גירושין לאחר שנוסחה ואושרה על ידי עורכי הדין.

עמידה בלוחות הזמנים

כדי להשיג הסכם גירושין בהסכמה, צריך להגביל בזמן את שלב ההתלבטויות וההתמקחות. מכיוון שבתחילת התהליך בני הזוג מתחייבים ללוחות זמנים, בשלב הזה מגיע שלב דיוני העומק, בו כל אחד מהם עושה כל שביכולתו כדי להשיג הסכמות, וכן נעשה שימוש בחוות דעת של מומחים ובשיטות כדוגמת בוררות, למציאת פתרון בין הצדדים.

יצירת הסכם גירושין

לאחר שכל הסעיפים גובשו ונוסחו, נעשה מעבר משותף עליהם וחידוד של ההסכמות. שני הצדדים צריכים לצאת משלב זה כשהם מרגישים שההסכם הוגן ושיוכלו להסתדר איתו לטווח הארוך. לכן אם לאחד הצדדים יש תחושות לא טובות, זה הזמן להמשיך וללטש את הסכם הגירושין.

לאחר שיש הסכם גירושין מוסכם על כל הצדדים, ניתן לאשר אותו בבית המשפט ולבקש את הגט בבית הדין הרבני, ובכך לסיים את התהליך.

יתרונות גירושין בשיתוף פעולה

גירושין בהסכמה הם הפתרון היעיל ביותר ממספר בחינות. ראשית, הם חוסכים זמן וכסף ביחס להתקוטטות בערכאות ושליחת עורכי הדין לתקוף את בן הזוג. שנית, מכיוון שמטרתם של גירושין בשיתוף פעולה היא ליצור הסכם שמתאים לשני בני הזוג, הם יכולים לחיות בשלום עם התוצאות לאורך זמן, ולסיים את הקשר בתחושה טובה יותר.

גם האווירה בה מתבצעים גירושים בהסכמה יוצרים שקט, שמועיל לכינון יחסים תקינים בין ההורים המתגרשים ומקטין את הדרמות שהילדים חווים.

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה גירושין. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.