גירושין במקרים מיוחדים

גירושין במקרים מיוחדים

חוק שיפוט בתי דין רבניים, התשי"ג-1953, קובע כי בית הדין הרבני הוא זה שמוסמך לדון בענייני נישואין וגירושין של יהודים בישראל. בנוסף, על פי החוק יש לבצע דיונים מן הסוג הזה על פי דין תורה, כך למעשה נקבעים סמכות ותוכן הדין שרשאים להפעיל המוסדות.

מצד שני, בתי הדין הרבניים מחויבים במידה מסוימת לזכויות שהוקנו לצדדים מתוקף חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. המשמעות היא נקודת מפגש מעניינת בין פרספקטיבה דתית לבין נקודת מבט משפטית-אזרחית. כתוצאה מכך, יש לא מעט מקרים מיוחדים של פרידות. אך מהם אותם מקרים, מה מאפיין אותם וכיצד בכל זאת ניתן לפתור את הדילמות השונות לשביעות רצון הצדדים?

עגינות וסרבנות גט

הליך גירושין במקרים מיוחדים מתייחס בראש ובראשונה אל עגינות וסרבנות גט. עגינות היא מצב בו בן הזוג נעלם ולא ניתן לאתרו, כאשר לא ידוע האם בן הזוג חי או מת או כאשר הוא במצב של חוסר שפיות, תרדמת וכו'. אישה יהודיה במצב עגינות לא יכולה לקבל גט מבעלה, וההיפך. כל עוד לא ניתן הגט גם הבעל אינו יכול להינשא שוב, למעט מקרים נדירים החלים על גברים בלבד.

לצד כל אלו, יש לציין את ההגדרה של סרבנות גט: מצב בו אחד מבני הזוג מסרב באופן מכוון לסיום הקשר באמצעות הליך גירושין. הסרבנות יכולה להיות תוצאה של יצר נקמה, רצון לאלץ את בן הזוג לרכוש את חירותו במחיר כספי ועוד.

על פניו ישנה השוואה מסוימת בין התנאים של גברים ונשים הנמצאים במצב מיוחד של עגינות או סרבנות גט, אך בפועל התוצאות קיצוניות יותר עבור נשים. אישה עלולה להיות מוכרזת כ"מורדת", ילדיה של מסורבת גט נחשבים "ממזרים" והיא לא יכולה להינשא לגבר עמו ניהלה חיי זוגיות חדשים בטרם גירושיה.

הכלים העומדים לרשות בני זוג הנמצאים הם מציאת ייצוג משפטי הולם, פנייה לבית דין בבקשה לקביעת מזונות מוגדלים, הגשת תביעה אזרחית ולעיתים גם שימוש בסמכויות רבניות להפקעה בדיעבד של הקידושין.

גט באמצעות שליח, גירושין בחו"ל או פרידה מבן זוג לא יהודי

גירושין במקרים מיוחדים רלוונטיים גם בהקשר של גט באמצעות שליח. כאשר אחד מבני הזוג אינו יכול או רוצה לבצע את טקס מסירת וקבלת הגט עם בן זוגו, ניתן לעשות זאת עם שליח. בנוסף, גט באמצעות שליח הכרחי כאשר יש צורך בכתיבת "גט נחפז" מסיבות אישיות, בריאותיות או רפואיות.

במקרה כזה נוסחו של ה"מעשה בית דין" משתנה וגם כאן מומלץ לערב ייצוג משפטי ראוי. גירושין בחו"ל או פרידה מבן זוג לא יהודי הם מקרים מיוחדים המחייבים מעורבות של גורמים רבים. זוג יהודים השוקלים להתגרש בחו"ל צריכים לפנות אל בית הדין הרבני שבמקום מגוריהם לשם סידור הגט.

בעת פרידה מבן זוג לא יהודי, ההליך שונה והיהדות למעשה אינה דורשת גירושין על פי דת משה וישראל. הפירוד המלא הוא בהליך אזרחי הנקרא "התרת נישואין". בעבר הייתה כרוכה ההתרה בפניה אל בית המשפט העליון, אולם כיום דן בכך בית המשפט לענייני משפחה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה גירושין. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.