התמודדות עם גירושין

התמודדות עם גירושין

התמודדות עם גירושין היא התמודדות שנערכת במספר תחומים בו זמנית. לצד ההתמודדות הרגשית הלא קלה, עולה גם הצד הבירוקרטי ואליו מצטרפים גם הפן הכלכלי, הפן המשפחתי והתהיות איך ולאן ממשיכים מכאן. התמודדות מוצלחת עם גירושין היא כזו שבה מפרקים את הקושי למטלות קטנות, אותן קל יותר לבצע.

התמודדות עם גירושין – הפן הכלכלי

לאחר גירושין יש צורך לשכור דירה, לרכוש ריהוט, לקנות רכב, ולתכנן מחדש את ההוצאות. התקציב המשפחתי לו היינו רגילים משתנה, וכעת עלינו לתמרן בין המזונות לבין ההוצאות שנופלות כולן עלינו. עלינו להבין מהו המצב הכלכלי החדש שלנו, מהי תקרת ההוצאות שלנו ולנסות לבנות תקציב לפיה.

לאחר שנבין את הגבולות הפיננסיים, יהיה לנו קל יותר להמשיך למשימות הבאות כגון שכירת דירה, קניית ריהוט, פיצוי הילדים וכו'.

רצוי למפות את רשימת המטלות שקשורות לפן זה, ולהפוך אותן למשימות. את הקלות מביניהן, אלו שאינן דורשות תעצומות נפש, אפשר להתחיל לבצע כבר בזמן תהליך הגירושין או רגע אחרי, ובכך להחזיר את השליטה על המצב. אם מתקשים להתחיל, אפשר להעזר בשירותיו של יועץ כלכלי מקצועי.

התמודדות עם גירושין – הפן הבירוקרטי

השינויים הרבים שגירושין מביאים איתם, דורשים התמודדות גם עם הבירוקרטיה. זה מתחיל עם התהליכים הבירוקרטיים של הגירושין החל ממציאת עורך דין וכלה בהגשת הסכם גירושין וקביעת מועד לגט. זה ממשיך  בשינוי הכתובות, ביטול העיתון וחבילות כבלים שמשלמים עליהם, ומסתיים בתעודת הזהות. כל התהליך הזה גוזל זמן ואנרגיות ולכן גם הוא מקשה על התמודדות עם גירושין.

התמודדות עם הדירה החדשה

חלק מגירושין הוא גם ליצור התחלה חדשה בבית חדש. בשל מגבלות תקציב, מדובר בד"כ בבית קטן משמעותית מזה המשותף, ולפעמים גם זה שעובר לא מתמחה בסידור הבית. הבית החדש הוא מקום המפלט של הגרוש בתקופת הגירושין, ולכן חשוב להפוך אותו למקום מזמין שנעים להיות בו. אם הדבר מוסיף קושי רב, ניתן להשתמש בשירותי סידור בתים מקצועיים שיסייעו לעשות זאת ביעילות ובחכמה.

התמודדות רגשית עם גירושין

תקופת הגירושין היא תקופה לא פשוטה רגשית, והקושי הרגשי הזה משליך גם על תחומים אחרים בחיים כמו למשל בביצועים בעבודה, על הקשרים עם חברים ועוד. חשוב למצוא את המקום לעכל ולעבד את תהליך הגירושין, אך לוודא שהאבל לא הופך לפתולוגי. לקיחת טיפול פסיכולוגי במקביל, יכולה לעזור לשקם את הנפש ולהביא לצמיחה עתידית. על טיפול פסיכולוגי קראו כאן.

חשוב שלא לשקוע בבדידות, אלא לקבוע מראש ביומן פגישות עם אנשים, להגדיר מטלות ולמצוא סיבות לצאת החוצה. ככל שהלו"ז יתמלא בפעילויות כך יהיה קל יותר להתאושש מהטראומה.

התמודדות עם הילדים

לאחר הגירושין הילדים יהיו מלאי שאלות, חשדות או פחדים, ועל אף שבשלב זה יש צורך אישי בתמיכה, על ההורה להיות שם עבור ילדיו. חשוב לתת לילדים את החום והאהבה להם הם זקוקים כדי שיבינו שהפרידה אינה מהם ולא בגללם. לביקורים סדירים יש חשיבות גדולה בשמירה על האמון של הילד בהורה, ולכן מומלץ שלא לפספס אותם משום סיבה. לקריאה על חרדות אצל ילדים הכנסו לכאן.

רצוי גם להמנע מלשתף את הילד בפרטים המלוכלכים של תהליך הגירושין, כדי לא לצלק את נפשו או לגרום לו לחשוב שעליו לבחור צד. אם קיים קושי של ההורים לעשות זאת, כדאי אולי לשקול ללכת יחד לטיפול זוגי כדי לטפל באספקט זה של התמודדות עם גירושין. לקריאה נוספת בנושא טיפול זוגי לחצו כאן.

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה גירושין. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.