חרדת נטישה – איך להתמודד איתה?

אישה החווה חרדת נטישה

מהי חרדת נטישה?

חרדת נטישה היא חשש מפני נטישה של אדם קרוב כגון: הורה, בן משפחה או בן זוג. אצל תינוקות וילדים צעירים היא מהווה שלב התפתחותי נורמלי ומחזקת את הקשר ההכרחי בינם לבין ההורים.

לעומת זאת, כאשר היא מתרחשת בגילים מבוגרים יותר ומלווה בחרדה קיצונית, היא עשויה להיות מסווגת כהפרעה של ממש, וזאת במידה והיא נמשכת זמן רב (לפחות חודש) ולא ניתן להסביר אותה כאפקט של מחלה או מצב אחר (כדוגמת פסיכוזה).

חרדת נטישה אצל מבוגרים

חרדת נטישה אצל מבוגרים היא תופעה נדירה יחסית ופחות משני האחוז מהאוכלוסייה סובלים ממנה. בתקופה המודרנית, חרדת נטישה היא מצב קיצוני יחסית ויכולה להתרחש אפילו אם האדם איתו אנחנו בקשר הדוק, לא עונה לטלפון במשך מספר שעות…

חרדת נטישה אצל מבוגרים עשויה להיות קשורה לחרדת נטישה מן הילדות שלא טופלה כמו שצריך או לאירועים טראומתיים מהעבר.

גם אדם שאחד מהוריו חווה חרדה קיצונית והעביר את פחדיו אל הילד, עשוי לעודד אצלו את החרדה. לעיתים חרדת הנטישה מתפתחת דווקא כאשר קיים ריחוק מצד אחד ההורים שהיה אדיש או שלא הקדיש לילד מספיק תשומת לב.

כמובן שלא כל מצב שבו ישנה חרדה מפני נטישה הוא מצב לא נורמלי. לדוגמה, כאשר הילד מתגייס לצבא, הגיוני שההורים יפחדו מכך שהוא יתרחק וילך לאיבוד בתוך העולם הצבאי, וכאשר הבעל הולך למילואים בתקופת חירום, הגיוני שבת הזוג תחשוש מכך.

חרדת נטישה בזוגיות

חרדת נטישה בזוגיות היא "מצב פרטי" של חרדת נטישה אצל מבוגרים. במצב זה, בן הזוג משמש בתור "תרופת הרגעה" לחרדה ולכן נוצרת תלות מסוכנת בינו לבין בן הזוג שסובל מהחרדה.

חרדת נטישה בזוגיות יכולה לנבוע מחוסר ביטחון בקשר עצמו או מתחושה שהאדם לא ראוי לאהבה ובן הזוג נשאר איתו מסיבות אחרות.

בהתאם לזאת, היא יכולה להתבטא בהתנהגות קיצונית ושתלטנית במטרה להשיג שליטה ולשלוט בחרדה. במצב זה, כל סימן קטן יכול לעורר חשש קיצוני לכך שבן הזוג מתכוון לעזוב או רוצה לסיים את הקשר, מה שכמובן פוגע באמון בין בני הזוג ומביא לוויכוחים הולכים ונשנים.

לקריאה על טיפול זוגי לחצו כאן >>

בקרב נשים

פרויד אולי אמר שנשים הן היסטריות, אבל מסתבר שבכל מה שקשור להפרעת חרדה, אחוז הנשים שסובלות ממנה שווה לאחוז הגברים.

נשים עשויות לסבול מהפרעת חרדה עקב אירוע טראומתי בעבר כמו למשל עזיבה של הבעל ומעמסה של טיפול בילדים עקב כך.

טיפול בחרדת נטישה

טיפול בחרדת נטישה בדרך כלל נעשה באמצעות פגישות עם פסיכולוג שבמהלכן יורדים לשורש הבעיה ומנסים להבין מהו המקור לחרדה עצמה. גם לחיזוק הביטחון העצמי והעצמת תחושת הביטחון ישנו חלק לא מבוטל בצמצום הפרעת החרדה.

גישה אחרת שניתן לנסות היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT): במקרים רבים, האדם שסובל מחרדת נטישה מפרש לא נכון את ההתנהגות או המחשבות של האנשים הקרובים אליו.

מכיוון שהטיפול הקוגניטיבי הוא טיפול אקטיבי שבמהלכו האדם לומד כיצד לשנות הנחות ייסוד ואת האופן בו הוא תופס את העולם באמצעות ביצוע מטלות ותיעוד שלהן בחיי היום יום, יש לטיפול זה פוטנציאל גבוה להפחתת החרדה.

כאשר חרדת הנטישה מעורבת בתוך הזוגיות, ניתן גם לשקול לפנות לטיפול זוגי במהלכו מסירים כל אחד מבני הזוג מסיר את החסמים והמגננות שיצר לעצמו כחלק מן הזוגיות.

רוצים לשים סוף לחרדת הנטישה? צרו עמנו קשר בטופס או התקשרו 0772315784

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה חרדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.