טיפול בדיכאון

אדם הזקוק לטיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון הפך לשכיח מאוד בעידן המודרני, בעקבות העובדה שתופעת הדיכאון הופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר. זוהי כבר לא מחלה נדירה של מעטים, אלא צרת רבים הנובעת בין היתר מקצב החיים המודרניים והקשיים המלווים אותם.

סיבות נפוצות לדיכאון

אנשים רבים סבורים שהם "חייבים להצליח" בכל דבר אותו הם עושים ולהיות אהובים ואהודים על ידי כולם, כאשר פחות מכך מתפרש ככישלון הגורר תגובה רגשית ושכלית קשה שאינה מאחרת להגיע – דיכאון. אנשים שבמשפחתם יש או הייתה היסטוריה של התאבדות, אלכוהוליזם ודיכאון, הם בעלי נטייה או סיכון גדול יותר לסבול בעצמם מדיכאון.

נתון נוסף מראה כי לא מעט אנשים סובלים מדיכאון שאינו קליני, אלא מדיכאון "עונתי" – דיכאון התוקף בעיקר בתקופת החורף, תקופה במהלך השנה בה אנשים נוטים לשהות יותר במרחבים סגורים אשר לעיתים משרים אווירה חשוכה וקודרת. לא במקרה, רוב מקרי ההתאבדות בעולם נרשמים בחודשים הקרים של השנה.

טיפול בדיכאון

על מנת להתגבר על הקשיים ולהלחם בסיבות אותן פרטנו בפסקה הקודמת, רבים פונים לטיפול בדיכאון אשר לרוב ניתן הן באמצעות טיפול פסיכולוגי והן באמצעות טיפול פסיכיאטרי, כאשר שתי השיטות משיגות תוצאות טובות. תרופות נפוצות לטיפול בדיכאון הן ממשפחות SSRI (כגון פרוזאק) ו-SNRI (כגון אפקסור). תרופות אלה מאזנות את רמותיהם של הנוירוטרנסימטורים סרוטונין ונוראפינפרין ועל ידי כך מביאות לשיפור כעבור מספר שבועות של שימוש.

שיטות הטיפול הפסיכולוגי המובילות לטיפול בדיכאון הן: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול אינטר-פרסונאלי (IPT), כאשר בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי מסייעים למטופל לזהות ולנטרל את דרכי החשיבה וההתנהגות השליליות אשר מזינות את הדיכאון ואילו בטיפול אינטר-פרסונאלי המוקד הוא זיהוי וטיפול במערכות יחסים של המטופל אשר עשויות להחמיר את הדיכאון שלו.

כמו כן, קיים גם טיפול בדיכאון באמצעות נזעי חשמל (ECT) המיועד למצבים בהם סוגי טיפולים אחרים נמצאו כבלתי יעילים. במסגרת הטיפול מועבר זרם חשמלי לראש החולה במשך זמן קצר על מנת לייצור פרכוס באופן מבוקר. בניגוד לעבר, כיום החולה מורדם במהלך הטיפול ולעיתים נעשה שימוש גם בחומרים משתקי שרירים על מנת למנוע נזקים פיזיים.

טיפול בדיכאון בעזרת טיפול קוגניטיבי – התנהגותי

פסיכולוגיים המטפלים כיום בדיכאון מיישמים שני מרכיבים בטיפול. מרכיב התנהגותי ומרכיב קוגניטיבי. מטרת הטיפול בצד ההתנהגותי היא לנסות להביא את המטופל למצב של פעולה – בעיקר כזו המסבה לו הרגשה טובה וסיפוק. אנשים מדוכאים מסתגרים, מאבדים אנרגיות, תיאבון, חיוניות ובמקרים קיצוניים ממש אף את הרצון לחיות.

הטיפול בצד הקוגניטיבי מתרכז בניסיון להרגיל את המטופל למחשבות חיוביות בניגוד לאלה האופייניות לאדם בדיכאון כגון: "חיי לא ישתפרו אף פעם" או "לעולם לא ארגיש טוב יותר" וכד'. התהליך הקוגניטיבי בטיפול הוא של ניתוח ושינוי הרגלי החשיבה של המטופל. הטיפול בדיכאון הנחשב ליעיל ביותר הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

מחקרים רבים הוכיחו שהוא יעיל לעיתים ממש כמו תרופות נוגדות דיכאון הניתנות לאנשים הסובלים מדיכאון חריף במיוחד. שילוב בין טיפול פסיכולוגי נכון לתרופות נוגדות דיכאון, מניבות לעיתים את התוצאות הטובות והמהירות ביותר.

נשים סובלות יותר

תופעת הדיכאון נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים. דיכאון בדרך כלל היא תופעה שכיחה בגילאי 18-44, אבל יש כמובן יוצאי דופן. על פי מחקרים, קבוצת הסיכון הגדולה ביותר העלולה לסבול מדיכאון קליני הם אנשים החיים לבדם בסביבה עירונית.

קראו גם: על טיפול טבעי דיכאון >>

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה דיכאון. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.