אבחון

אבחון תמיכה וייעוץהדרך לזיהוי בעיות נפשיות ורגשיות עוברת פעמים רבות דרך אבחון. מדובר בעולם רחב יריעה הכולל תתי תחומים רבים – מאבחון פסיכולוגי, דרך שלל אבחונים דדיקטיים וכלה באבחון לקויות למידה וקשב וריכוז שהפכו למבוקשים ביותר בשנים האחרונות.

כיצד מתבצע אבחון?

במסגרת אבחון נבדקים גורמים שעלולים להעיד על קיומן של בעיות נפשיות ורגשיות. ישנן שיטות אבחון שבהן הבדיקה נעשית על ידי מילוי שאלונים, אחרות באמצעות שאלות פרונטליות על סגנון החיים של המטופל והעבר שלו, וקבוצה נוספת באמצעות השוואת יכולותיו לקבוצת הגיל אליה הוא שייך.
בתום האבחון, נעשית הערכה מקצועית של התוצאות שממנה נגזרות המלצות לפעולה, הצעות למסגרת טיפולית מתאימה או אישור רשמי לצורך קבלת הטבות והקלות שונות.

אבחון לקוית למידה

אבחון לקויות למידה היא קטגורית האבחון הנפוצה ביותר. תחת קטגוריה זו נמצאים שלל סוגי אבחון, שמטרתם לבחון האם הנבדק סובל מהפרעות קשב וריכוז, דוגמת ADHD, שמקשות עליו להתמודד עם מטלות שאחרים ללא הפרעה יכולים לבצע בקלות.

אבחון לקויות למידה יכול לגלות לקויות כגון דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה שמפריעות לסובל מהן ליישר קו עם קבוצת הגיל שלו וללמוד באותה יעילות כמוהם לקרוא, לכתוב או לחשב. גם אבחון הפרעת קשב וריכוז מגלה לקויות למידה שמקורן נובע מהיפראקטיביות וקושי להתרכז בביצוע מטלה אחת.

אבחון דידקטי נכלל גם הוא בקטגורית אבחון לקויות למידה, משום שהוא בוחן האם הנבדק שולט במיומנויות הנדרשות מבני גילו ולצורך הצלחה בלימודים. זהו אבחון שמתאים הן למי שהחל ללמוד בבית הספר, והן לבוגרי גן חובה שעתידים לעלות לכתה א' והוריהם או הגננות שלהם מעוניינים לבדוק את רמת מוכנותם.

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי הוא אבחון הבודק מספר תחומים בנוגע לנבדק, החל מרמת האינטיליגנציה שלו במבחני אייקיו, וכלה בתת מודע ומבנה האישיות שלו. אבחון פסיכולוגי הוא עניין נפוץ לא רק עבור ילדים שחווים עיכוב התפתחותי, אלא גם עבור מבוגרים העומדים לפני ראיונות עבודה חשובים, ולעתים גם לפני תחילת טיפול פסיכולוגי, עליו מפורט בהרחבה כאן.

אבחון פסיכולוגי יכול להגיע גם כן בפורמט של שאלון, בשיחה עם פסיכולוג אודות תמונות המוצגות לנבדק, במטלות ציור שונות וכן הלאה.

אבחון פסיכודידקטי כולל גם הוא אבחון פסיכולוגי בחובו, משום שהוא בודק לא רק את כישורי הלימוד של הנבדק אלא גם את רמות האינטליגנציה והעולם הרגשי שלו. אבחון זה יכול לגלות גם בעיות רגשיות כדוגמת דימוי עצמי נמוך, חרדה מבחינות או חרדה חברתית, חוסר ביטחון עצמי וכן הלאה.

אנחנו באתר כל טיפול, נסקור עבורכם סוגים של אבחון לקויות למידה וסוגי אבחון פסיכולוגי, ונצייד אתכם בכל המידע הדרוש לכם, לפני שתיקחו את הילד או את עצמכם לאבחון.

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי הינו תהליך של הערכה יסודית ומעמיקה אשר מטרתו ליצור תמונה כוללת ומקיפה של עולמו הרגשי והפנימי של הנבדק ולהעריך את אישיותו. אבחון פסיכולוגי … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה אבחון | להגיב
אבחון לקויות למידה

אבחון לקויות למידה

אבחון לקויות למידה מתבצע כאשר ישנו פער בין היכולות הלימודיות של התלמיד או הסטודנט לבין מה שמצופה ממנו בהתאם לגילו. מטרת האבחון היא לאתר ליקויים … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה אבחון | להגיב
אבחון קשב וריכוז

אבחון הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז (ADHD –  Attention Deficit Hyperactivity Disorder, או בשמה העברי המלא הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות) הן הפרעות נפוצות מאוד בקרב ילדים, אך קיימות … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה אבחון | להגיב
אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי נועד במטרה לאבחן את יכולות הלמידה, רמת האינטליגנציה ורמת התפקוד הרגשי של הנבדק. הווה אומר, האבחון הפסיכודידקטי משלב בין אבחון פסיכולוגי אשר בודק … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה אבחון | להגיב
אבחון דידקטי

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי בוחן את מיומנויות הלמידה ומיומנויות אחרות הקשורות ללימודים, אשר נדרשים מילד בבית הספר, ומטרתו לאתר ולאבחן ליקויי למידה. האבחון הדידקטי כולל בחינה מקיפה … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה אבחון | להגיב