ויסות רגשי 

בחורה הזקוקה לויסות רגשי

ויסות רגשי בא לידי ביטוי בחיינו, בכל יום כל היום, כאשר אנחנו חווים רגשות שונים, החל בשמחה ועד אדישות. מצבים מסוימים ושגרתיים מעוררים בנו רגשות מסוימים – פקק לא צפוי בדרך לעבודה, מבחן חשוב, ילד מתוסכל שצועק ושובר חפצים, פרידה מבן זוג, פגישה עם חבר וותיק ועוד.

כל מצב יומיומי מעורר בנו רגש כזה או אחר. כמבוגרים, למדנו מהי התגובה הרגשית "הנורמטיבית" למצבים, אך למידה זו החלה כבר בהיותנו תינוקות רכים.

ויסות רגשי ומרכיביו

אנשים עם קשיים בויסות רגשי מגיבים לגירויים ביתר שאת והם רגישים מאוד לכל סיטואציה. למשל תינוק של מישהו אחר הבוכה בעגלה יכול להוציא משלוותו אדם עם קושי בויסות רגשי, לעומת אדם ללא קשיים.

ויסות רגשי תקין מאפשר לאדם לכוון את רגשותיו בהתאם לסיטואציה. כשהיכולת הזו לקויה, יכול האדם להגיב בהגזמה לדבר פעוט וחסר משמעות ואילו כלפי דבר בעל משמעות רבה יגיב באדישות.

בסיטואציה רגישה יעלו הסיכויים לחוסר ויסות רגשי ולתגובה מוגזמת או לא מתאימה. לכן ילדים ומבוגרים עם קושי בויסות רגשי ירבו בעימותים. זו הסיבה שבעיה בויסות עלולה להערים קשיים חברתיים ובין אישיים.

רגשות מורכבים מהיבטים פיזיולוגיים כמו דפיקות לב מואצות, היבטים הבעתיים, כלומר הבעות הפנים ושפת הגוף שלנו ומהיבטים פסיכולוגיים של מסוגלות לנתח את הסיטואציה ולהבין את עצמנו במצב נתון. כל המרכיבים האלו עובדים יחד כאשר אנחנו באים לווסת או לשלוט ברגשותינו.

היכולת שלנו לווסת את עוצמת התגובה שלנו לגירוי החיצוני נלמדת בגיל הינקות ומושפעת מאוד מהאופן שבו סייענו לנו הורינו להתמודד במצבים של מתח, תסכול, עצב, כעס ואף שמחה והתלהבות.

ויסות רגשי למבוגרים

מבוגרים עם קושי בויסות רגשי מכונים פעמים רבות בעלי "פתיל קצר" – הם מגיבים באופן מוגזם לאירוע פעוט, רבים הרבה על עניינים שוליים, הם מוסחים בקלות בזמן שיחות אינטימיות, מפגינים ריחוק רגשי, אומרים אמירות פוגעניות שמצטערים עליהן בדיעבד, אינם עומדים בהבטחות ובסיכומים, מפגינים תזזיתיות וחוסר מנוחה, חווים רגשות פנימיים שליליים ועוד.

היבטים בולטים נוספים כאשר מדברים על ויסות רגשי למבוגרים:

חוסר יציבות רגשית – פעמים רבות במצב של ויסות רגשי לקוי, הרגשות מופעלים בקלות ועל פי רוב הם לא הולמים או מותאמים לנסיבות.

חרדה – פעמים רבות מבוגרים עם ויסות רגשי לקוי חווים חרדה גדולה ויש להם תמונה שגויה או מעוותת על המציאות. לקריאה נוספת >>

חוסר ביטחון בקשרים בינאישיים – פחד מפני נטישה יכול לאפיין מבוגרים עם בעיות בויסות רגשי. הדבר מוביל לדאגה מתמדת, לתחושת תלות ולצורך בקבלת הבטחות חוזרות ונשנות.

לקריאה נוספת על פחד מנטישה >>

אימפולסיביות – תגובות לא יציבות והתנהגויות מסוכנות כמו פגיעה עצמית.

חוסר ויסות רגשי

חוסר ויסות רגשי יכול לנבוע מכמה סיבות:

 • קשר בעייתי עם ההורים או חילוקי דעות מוגזמים ומתמשכים.
 • הורים שאינם מצליחים לשמש מודל לחיקוי בפתרון בעיות וקונפליקטים.
 • חוויית כישלונות בהתמודדות עם מצבים בילדות – בעיקר אצל ילדים שהוריהם לוקים בויסות הרגשי.
 • שינויים ההורמונליים בגיל ההתבגרות.
 • דילמה מוסרית, אישית או חברתית (בעיקר אצל מתבגרים).
 • רכישת שפה בגיל מאוחר וקשיים ברכישתה.
 • קושי בקשב ובריכוז ומצבי רוח משתנים.
 • למידה וחינוך, בעיקר בבית.

כאשר בילדות לא הוטמעו מרכיבים של זיהוי רגשות, טכניקות לויסות רגשי ולגיטימציה לרגשות אך לא להתנהגות, עלולה להתפתח בעיה בויסות.

הטיפול

טיפולים העוזרים להתמודד עם קושי בויסות רגשי מסייעים לאדם בכמה דרכים:

 • פיתוח דפוסי חשיבה מועילים.
 • שליטה בדחפים ובאימפולסיביות.
 • פיתוח היכולת להירגע באופן עצמאי.
 • למצוא איזון נכון המסייע להרגשה טובה ולביטחון העצמי.

אפשרות אחת לתהליך ויסות רגשי למבוגרים היא טיפול DBT (תרפיה התנהגותית דיאלקטית). מדובר בטיפול המשלב שיטות טיפול שונות התומכות בהתמודדות עם ההשלכות של קשיי ויסות. חלק מהשיטות המשולבות בטיפול כזה הן טיפול CBT, טיפול דינמי, מיינדפולנס.

טיפול CBT, לדוגמה, מסייע לזהות תהליכי חשיבה שגויים המשפיעים על תחושת המצוקה ועל ההתנהגות האימפולסיבית ועוזר לאמץ דפוסי חשיבה מועילים יותר, הממתנים את עוצמת הרגש. שינוי כזה מאפשר לאדם להגיב באופן מותאם יותר לעוצמת הרגשות שהוא חווה. הטיפול מאפשר לאדם גם לשאת ולהכיל מצבי מצוקה במקום להגיב בקיצוניות.

לקריאה על טיפול CBT >>

טיפול דינמי מוסיף נדבך חשוב לתהליך הכללי – כיצד לבנות מערכות יחסים מאוזנות ויציבות עם אחרים. הטיפול מאפשר לאדם להבין את המקור להתפתחות הקשיים שלו ולפתח קשר בריא עם המטפל, שישמש מודל להתנהגות מחוץ לתהליך הטיפולי.

פנו אלינו בטופס המצורף מטה או התקשרו 0772315784 על מנת לשפר את איכות חייכם

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיות נפשיות ובעיות רגשיות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.