טיפול רגשי

טיפול רגשי

טיפול רגשי – מה זה?

אנשים רבים שואלים את עצמם מהו בדיוק טיפול רגשי ובמה הוא שונה מטיפול פסיכולוגי רגיל?

התיאוריה שעומדת מאחורי המושג "טיפול רגשי" (לא להתבלבל עם "שיטת השחרור הרגשי") גורסת שהרגשות שלנו קובעים את מי שאנחנו והאופן שבו אנחנו בונים את עצמנו. מעבר להערכה עצמית, טיפול רגשי תורם גם לאספקטים אחרים כמו למשל קביעת מטרות, קבלת החלטות וזיהוי סכנות.

בטיפול רגשי ניתן דגש על החשיבות של הרגשות לחיינו, כאשר הם עולים על פני השטח. הטיפולים הרגשיים הראשונים נוצרו על מנת שיהיה ניתן לערב את הרגשות בתהליכי טיפול זוגי, אך במהרה הסתבר שהם רלוונטיים גם לטיפולים פרטניים ומשפחתיים.

הטיפול הרגשי פועל על פי שלושה עקרונות מרכזיים:

  • הגדלת המודעות לרגשות
  • שיפור הוויסות רגשי
  • המרת רגשות (טרנספורמציה)

שיפור הוויסות הרגשי מאפשר למטופל להתמודד עם רגשות קשים ואינטנסיביים, בעוד המרת רגשות מאפשרת להמיר רגש אחד ברגש אחר. לרוב מדובר בהמרה מרגש שמקשה עלינו להסתגל לסיטואציות שונות לכזה שתורם להסתגלות.

אם ניקח לדוגמה טיפול זוגי רגשי, הוא מורכב משלושה שלבים שונים:

1.בשלב הראשון חושפים את הבעיה הרגשית הבסיסית במטרה שהמטופלים ישנו את התפיסה שלהם לגביה.

2.השלב השני מתמקד ביצירת חוויה רגשית חיובית חדשה במקום החוויה השלילית במטרה ליצור תקשורת יעילה יותר.

3.השלב השלישי מסכם את הטיפול, פותר בעיות ישנות ויוצר תכנית פעולה להצלחת התהליך גם מחוץ לחדר המטפל.

מטפל רגשי – מיהו?

מטפל רגשי הוא מומחה מורשה בתחום בריאות הנפש שעבר התמחות נוספת בטיפול רגשי. ההתמחות נעשית במסגרת "המרכזי הבינלאומי למצוינות בטיפול רגשי" (ICEEFT) אשר לו שלוחות וקהילות ברחבי העולם. בישראל קיימת קהילה של מטפלים מוסמכים ב-EFT בשם EFT Israel, אך יש לציין כי לא מדובר בארגון רשמי.

הבחירה בין מטפל רגשי לבין מטפלת רגשית היא גם חשובה, יש כאלו שיתחברו יותר לדמות גברית ולעומתם יש כאלו שיתחברו יותר לדמות נשית, במיוחד אם המטופל נמצא בטיפול פרטני ולא בטיפול זוגי.

טיפול רגשי למבוגרים וילדים

כפי שציינו קודם לכן, טיפול רגשי למבוגרים יכול להתמקד בטיפול זוגי, אך לטיפול רגשי יש השפעה חיובית גם על ילדים, בני נוער ומתבגרים, במיוחד בסיטואציות כמו גירושין והסתגלות לחיים עם אחים ובני משפחה חורגים. לעיתים הטיפול ניתן במסגרת משפחתית (EFFT). כאשר המטופל הוא ילד צעיר, לעיתים אפשר לשלב בטיפול גם פעילות של משחק. היתרון של טיפול רגשי לילדים מתבטא בכך שהוא נחשב לקצר יחסית ולעיתים נמשך רק מספר חודשים.

לקריאה על טיפול רגשי לילדים לחצו כאן >>

טיפול רגשי – לימודים

על מנת להיות מוסמך בטיפול רגשי יש להיות בעל תואר ראשון בתחום בריאות הנפש בנוסף לסיום שני קורסים לפחות לתואר שני בטיפול זוגי או משפחתי. יש גם להוכיח ניסיון מעשי בטיפול קליני.

תהליך ההכשרה בנוי משני שלבים : אקסטרנשיפ והכשרת מיומנות ליבה (Core Skills). שלב האקסטרנשיפ מורכב מארבעה ימי לימוד מרוכזים בהם לומדים את החלק התיאורטי, אך מתנסים גם בתרגול וסימולציות.

שלב ה-Core Skills  נמשך שמונה ימים בשני חלקים ובו עובדים בקבוצות קטנות של שמונה עד עשרה איש. בשלב זה מתקיימות הרצאות פרונטליות, משחקי תפקידים והצגת דוגמה מן הניסיון הקליני של כל אחד מן המשתתפים. מעבר לזאת, הרצאות שוטפות והעשרות מתקיימות על ידי הקהילה הישראלית.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעיות נפשיות ובעיות רגשיות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.