טיפול בחרדות

טיפול בחרדה

לא מעט אנשים סובלים מחרדות שונות ומשונות. התופעה הזו של חרדה מטיסה, מלכלוך, חושך, פחד קהל, חרדה מבחינות וביצוע בכלל ועוד עשרות חרדות שונות בכל תחומי החיים, שכיחה מאד ופוגעת בצורה קשה באיכות החיים ושמחת החיים של הסובלים ממנה.

במקרים בהם חרדה אצל אדם מציפה מאד וקשה במיוחד, לעיתים זקוק הסובל ממנה לטיפול תרופתי הניתן אך ורק על ידי פסיכיאטר ואחר אבחנה שלו, אך רוב החרדות ניתנות לטיפול ולשליטה יחסית תוך זמן טיפול קצר, על ידי טיפול פסיכולוגי בלבד – בשיטה הקוגניטיבית – התנהגותית.

עוד על טיפול פסיכולוגי תוכלו לקרוא כאן.

הטיפול בשיטה הזו בחרדות יכולה להביא לתוצאות טובות כבר אחרי 6 – 10 מפגשים וההקלה של המטופל עצומה.

דרך הטיפול

טיפול בחרדות מתבסס בעיקר על בירור יסודי של ההתנהגויות ובעיקר המחשבות המובילות להתנהגות החרדתית אצל המטופל ואף מחמירות אותה.

בטיפול לומד הסובל מחרדות טכניקות שונות העוזרות לו להוריד ברמה ניכרת את ההתעסקות במה שגורם לו לחרדות. יישום הטכניקות מביא בדרך כלל לשיפור מהיר וגדול בסימפטומים של החרדה. בניגוד לטיפול פסיכולוגי ארוך טווח, טיפול בחרדות הוא קצר ומהיר יחסית ולכן גם לא תלוי בטיב היחסים המתפתח בין מטפל ומטופל אלא ההצלחה כולה של הטיפול נמצאת בידיו של המטופל ובנכונות שלו לבצע את הטכניקות שהמטפל מלמד אותו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה, כולל לרוב ניהול של יומן על ידי המטופל בו הוא מפרט את המחשבות וההתנהגויות שהוא חווה תוך כדי הטיפול, והיתרון הגדול הוא בכך שגם אחרי שהטיפול מסתיים, יכול המטופל בעת הצורך ובמקרה של נסיגה במצבו, לחזור ולעיין ביומן ולהיעזר בו לשפר את מצבו מחדש. טיפול זה נמצא יעיל מאוד כטיפול בחרדה חברתית ועל כך ניתן לקרוא כאן.

מטפל פסיכולוגי מנוסה בחרדות יכול תוך פגישה או שתיים לאבחן את המטופל ולהתאים לו את השיטה או הטכניקות המתאימות ביותר להתגבר על חרדותיו. יש מטפלים שבכל זאת מאמינים שהחרדה היא בסך הכול סימפטום של בעיה עמוקה בהרבה ולכן בכדי לטפל בחרדה יש קודם כל לאבחן על ידי טיפול פסיכולוגי דינאמי וארוך יותר את שורש הבעיה "הגדולה" הגורמת לחרדות.

שיטות נוספת ויעילות כנגד חרדות ופוסט טראומה, הן: שיטת המיינדפולנס (Mindfulness), מדיטציה מערבית אשר ממקדת ומפיגה לחצים ומחשבות באמצעות טכניקה ייחודית ושיטת NLP המציעה טיפול חדשני קצר מועד ואפקטיבי.

לקריאה בנושא טיפול בחרדות אצל ילדים, לחצו כאן.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה חרדה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.