לחץ נפשי

סטרס

החיים המודרנים מלאי טרדות, תסכולים, דרישות, מטלות ודד ליינים. כל אלו יחד עם התחרות הגוברת והציפיות שלנו מעצמנו ומהסביבה יוצרים מצבים של סטרסלחץ נפשי ומתח ולעתים מגבירים לחצים נפשיים קיימים.

לחץ נפשי (סטרס) – מהו?

בז'רגון המקצועי לחץ נפשי – סטרס (stress) מכונה דחק או עקה, והוא איננו קל להגדרה, משום שמדובר בהרגשה סובייקטיבית הקשורה לסימפטומים רבים אשר משתנים בין אדם לאדם. לרוב המושג לחץ נפשי מתאר תחושת מצוקה שיכולה להשפיע על רווחתו הפיזית והנפשית של האדם, ונוצרת כתוצאה מגירוי פיזי או גירוי פסיכולוגי.

עם זאת, לא ברור מה בדיוק מגדיר לחץ והאם הוא גורם או תוצאה או התהליך המחבר ביניהם. באופן כללי, לחץ קשור הן לגורמים חיצוניים והן לגורמים פנימיים. גורמים חיצוניים כוללים את הסביבה הפיסית של האינדבידואל כגון: מקום העבודה, הבית ומערכות יחסים עם הזולת, וכן את כל המצבים, הקשיים, האתגרים והציפיות שאדם מתמודד עימם באופן יומיומי.

הגורמים הפנימיים קובעים את יכולתו של האדם להגיב ולהתמודד עם הגורמים המלחיצים החיצוניים. יחד עם זאת יש לציין כי לחץ איננו חייב להיות דבר שלילי ובמקרים מסויימים, כגון תחרויות, כאשר הלחץ עולה כך עולים גם רמת המוטיבציה והפרודקטיביות. אך זה נכון עד לנקודה מסויימת שאחריה הדברים מתדרדרים במהירות, כאשר נקודה זו נמצאת במקום שונה אצל כל אחד מאיתנו.

לחץ נפשי – השלכות

לחץ נפשי בא לידי ביטוי פעמים רבות בהפרעות שינה, עצבנות וחוסר מנוחה, כאבי ראש תכופים, תחושה של חוסר אוויר לנשימה, תחושת לחץ ומועקה פיזיים בחזה, חוסר סבלנות, כאבי בטן ובעיות עיכול.

כיום גוברת ההכרה בכך שמתח ולחץ נפשי פוגעים באיכות החיים ועלולים לגרום לבעיות בריאות רבות, ביניהן: בעיות במערכת העיכול, התמוטטות עצבים, לחץ דם גבוה, עייפות ומחלות לב, וכן לבעיות נפשיות כגון: חרדות ודיכאון.

חשוב לציין כי יתכן ואנשים הסובלים מלחץ נפשי, יתקשו להתגבר על מחלות באופן כללי בגלל החלשות המערכת החיסונית בגופם.

אנשים רבים חיים עם לחץ בעבודה ועם מצבי לחץ ומתח נפשי שונים. אלו הבוחרים לטפל במצבם יכולים לבחור בין טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול אלטרנטיבי ברפואה הטבעית, כגון הרפואה הסינית, או בטיפולי ניו אייג' שונים, כגון: מיינדפולנסNLP ודמיון מודרך.

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה משברים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.