הפרעות נוספות

הפרעות נוספותלצד ההפרעות המוכרות ביותר לכולנו, ישנן הפרעות נפשיות נוספות, שחשוב להכיר. הפרעות אלו אינן נדירות, אך כאשר מדברים על בעיות נפשיות ורגשיות הן בדרך כלל יופיעו רק אצל מי שמכיר אדם שסובל מהן, או אצל מי שעוסק בתחומי רפואת הנפש.

סכיזופרניה

סכיזופרניה היא הפרעת נפש שבמסגרתה הסובל מהמחלה חווה פרקי זמן של ניתוק מהמציאות, המתבטאים בדיווחים על מראות או קולות שאינם נראים על ידי אנשים אחרים, אמונות שמישהו רודף אחריהם, שהעיתון שולח להם מסרים בתשבץ, שהם מושיעים שהגיעו לחולל שינוי, או שהמחשבות שלהם נשלטות על ידי מישהו אחר. הטיפול בסכיזופרניה משלב בין טיפול פסיכיאטרי לבין פסיכותראפיה בניסיון לשלב אותם בקהילה.

הפרעות דלוזיוניות

דלוזיות הן מחשבות שווא המאפיינות מצב של פסיכוזה. מחשבות אלו יכולות להיות פרנואידיות ולגרום לאדם להניח שרודפים אחריו, הן עלולות לגרום לו להאמין שגורמים בסביבתו מכוונים אליו מסרים או שיש לו בעיה גופנית שלא ניתן למצוא אותה בבדיקות, הוא יכול להאמין שמפורסם מאוהב בו או שיש לו יכולות מיוחדות או שליחות להנהיג, או שיכולות להיות לו מחשבות שלא יכולות להתקיים במציאות כגון קיום עיניים בגב או שליטה של חייזרים עליו. טיפול פסיכיאטרי יכול לסייע לסובלים מדלוזיות.

טראומה ופוסט טראומה

חוויות טראומטיות עלולות לגרום לאדם החווה אותם לאבד את האמון שלו בעולם ובדרך שבה דברים צריכים לקרות. אנשים שחוו שבירת אמון כזו, עשויים לחוות פוסט טראומה, במסגרתה הם מנסים להמנע מכל מה שעלול להזכיר להם את הטראומה שחוו, ומנגד פלאשבקים של האירוע. כל אלו מלווים בקשיי הרדמות וריכוז ובהתפרצויות זעם וכן בהתרחקות מאנשים אחרים.
טיפול פסיכולוגי וכן טיפול תרופתי נתגלו כיעילים ביותר עבור פוסט טראומה, ואחוזי ההצלחה בהם גבוהים עבור מי שתסמיני הפוסט טראומה זוהו אצלו בזמן וטופלו. עוד על טיפול פסיכולוגי ניתן לקרוא כאן.

מאניה דפרסיה – דו קוטביות

מאניה דפרסיה, הידועה גם בשם הפרעה דו קוטבית, היא מצב שבו אדם נע בין דיכאון עמוק לבין אופוריה ותחושת התעלות. אנשים הסובלים ממאניה דפרסיה נוטים לחוות מצבי רוח קיצוניים ומסוכנים, משום שבתקופת המאניה שלהם הם חשים ששום דבר רע לא יוכל לקרות להם ולכן לוקחים סיכונים, ובתקופת הדיפרסיה הם חווים דכאון עמוק שיכול להביא אותם לכדי התאבדות. טיפול תרופתי בליתיום, הינו הטיפול הנפוץ ביותר בדו קוטביות.

חוסר אונים נרכש

חוסר אונים נרכש הוא מצב שבו האדם מאבד אמונה ביכולתו להשפיע על הסיטואציה. ברוב הפעמים הסיבה לכך היא היחס מצד אחרים משמעותיים כלפיו שלמד אותו שלא משנה מה יעשה הוא לא יוכל להצליח או לרצות אותם. טיפול פסיכולוגי או טיפולים אלטרנטיביים כגון: שיטת NLP, יכולים לסייע לאדם להשתחרר מחוסר אונים נרכש ולהרוויח שוב את הבטחון שלו בעצמו.

בריונות וקורבנות

מבחינת הפסיכולוגיה הן הבריון והן הקורבן שלו סובלים מהפרעות נפשיות ורגשיות. הבריון הוא מי שאינו יודע להתמודד עם מצבים חברתיים שלא באלימות, כנראה מתוך דפוסים אותם למד בבית ועל בשרו. הקורבן לעומת זאת, סובל מתחושת חוסר אונים ומהתעללות חוזרת ונשנית שמוחקת את הביטחון העצמי שלו, ואף יכולה לדחוף אותו לכדי התאבדות.
טיפול פסיכולוגי יכול לסייע הן לקורבנות והן לבריונים להתמודד עם התהליכים שהביאו אותם למצב זה ולשנות את דפוסי ההתנהלות שלהם לעתיד.

התמכרות

במצב של התמכרות, האדם מפתח תלות פסיכולוגית ופיזית במושא ההתמכרות שלו, ומוכן להקריב הרבה מאד בכדי להשיג את מושא התמכרותו. ההגדרה הפסיכולוגית של התמכרות כוללת בתוכה סוגי התמכרות מזיקים כמו התמכרות למין, להימורים, לקניות, לאכילה כפייתית ועוד. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לבעלי התמכרות לוותר עליה ולהחליפה בהרגלי חיים בריאים יותר.

טיפול במחלות עור

עצירות על רקע נפשי

עצירות תוקפת כאחד מכל חמישה אנשים. בין יתר הגורמים שקשורים אליה ניתן למנות תזונה לא מספקת, מחסור בפעילות גופנית וצריכה מועטה מדי של נוזלים. על … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה הפרעות נוספות | להגיב
התמכרות

התמכרות – תשעה דברים שחשוב לדעת

"מי שמתמכר לסגנון, מתמכר לסמים, מתמכר לסקס, לשינה, לכסף, לדיכאון, לממתקים. מי שמתמכר לעיצוב לא יכול בלי מעצב שיער, מעצב פנים, מעצב אופנה, פסיכיאטר מנתח … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה הפרעות נוספות | להגיב