לימודי פסיכולוגיה התנהגותית

פסיכולוגיה התנהגותית

מתעניינים בלימודים בתחום הפסיכולוגיה ובעיקר בתחום לימודי פסיכולוגיה התנהגותית? המאמר הזה מיועד לכם.

מהי פסיכולוגיה התנהגותית?

פסיכולוגיה התנהגותית עוסקת בעיקר בחקירת התנהגותו של האדם: כיצד היא נרכשת? מה גורם לה לחזור על עצמה וכיצד יכולים להכחיד התנהגות לא רצויה? פסיכולוגיה התנהגותית היא אחת מתוך מושגי היסוד הרבים בתחום הרחב של הפסיכולוגיה. חלוצי התיאוריה יצאו מנקודת הנחה שאי אפשר לפרש את התנהגותו של האדם באמצעות מושגים מופשטים (כמו התת מודע, אשר אי אפשר למדוד אותו אמפירית).

בימינו משתמשים בתיאוריות הפסיכולוגיה ההתנהגותיות לשיקום הפרעות נפשיות רבות.

מבחינה מעשית, לימודי פסיכולוגיה התנהגותית מיושמים בעצם כלימודי פסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית, גישה המציעה דרכי התערבות לסיוע לאנשים הסובלים מבעיות נפשיות או רגשיות. המטופל, בשיטה זו, נתפס כאקטיבי ושולט בתהליך הריפוי שלו עצמו. בבסיסה של שיטת הטיפול מצויים עקרונות יסוד כהגדרה ממוקדת של המטרות בטיפול, הגברת הפן האקטיבי של המטופל, שיטות מעשיות להרגעות, שינויים של דפוסי אמונה ודפוסי בתנהגות ע"י שיחה בין המטפל למטופל ותרגול מעשי, זיהויים של מנגננונים אוטומאטיים המעכבים את תהליך הריפוי וניטרולם.

לימודי פסיכולוגיה התנהגותית- מה לומדים?

הקורס מלמד את עקרונות הגישה הטיפולית , הכרת דרכי יישום פרקטיות.
יתרונות וחסרונות של השיטה הקוגניטיבית התנהגותית. לימודי פסיכולוגיה התנהגותית מתייחסים גם להפרעות ובעיות נפשיות שונות בקרב קהלים מגוונים.

למי מתאימים לימודי פסיכולוגיה התנהגותית?

הקורס פונה למטפלים שהינם כבר בעלי הסמכה מקצועית והשכלה רלוונטית, וביניהם: מטפלים דינמיים, מטפלים שיקומיים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אחים ואחיות, וצוות רפואי במחלקות פסיכיאטריות ובאגפי אשפוז.

מתכונת הלימודים

לימודי פסיכולוגיה התנהגותית כוללים בדרך כלל את לימודי התיאוריה, דיונים בכיתה והכשרה פרקטית. קיימים בתי ספר הכוללים במסגרת הקורס גם סדנאות חווייתיות, ליווי צמוד של מדריך והשתתפות בקבוצת הדרכה. היקף הקורס נע בין 24 שעות בתכניות קצרות,  112 שעות במסלולים יותר מקיפים, ועד 336 שעות במסגרת לימוד רחבה של לימודים האורכים שלוש שנים.

תנאי קבלה

לתכניות השונות מתקבלים מועמדים בעלי השכלה רשמית בתחום בריאות הנפש או אחיות מוסמכות עם ניסיון (ולעיתים גם תואר שני).

אז היכן אפשר ללמוד  לימודי פסיכולוגיה התנהגותית?

  • ת.ל.מ – רשת ארצית לטיפול פסיכולוגי, ייעוץ, אבחון והכשרה מקבוצת עמל –מציעים קורס המקיף 112 שעות, ומיועד למטפלים מוסמכים בפסיכולוגיה דינמית.
  • התכנית הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי בחסות היחידה להשתלמות והדרכה – בית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר אילן – הלימודים בתכנית זו נמשכים כשלוש שנים.
  • המרכז לטיפול בטראומה והפרעות חרדה במרכז רפואי הדסה – מציעים תכנית הכשרה של כ- 200 שעות הכוללת התנסות קלינית המתקיימת תחת פיקוח והדרכה מקצועיים.

אנו ממליצים לכם לבחור במוסד לימודים, המקנה תעודה שהינה מוכרת באיגודים מקצועיים כדוגמת איט"ה או האגודה האירופית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי. כך תזכו ביתרון תעסוקתי בתחום.

נכתב על ידי elimudim. 

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה לימודים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.