עצירות על רקע נפשי

טיפול במחלות עור

עצירות תוקפת כאחד מכל חמישה אנשים. בין יתר הגורמים שקשורים אליה ניתן למנות תזונה לא מספקת, מחסור בפעילות גופנית וצריכה מועטה מדי של נוזלים.

על סיבות קלאסיות לעצירות ניתן לקרוא בכתבה הבאה : סיבות וגורמים לעצירות.

חשוב לציין בתור גורמים לעצירות  גם חרדה ומתח נפשי :

אחת הסיבות לכך היא שסביב למעיי הגס יש כמות גדולה מאוד של תאי עצב (נוירונים) ולכן כל הפרעה בהיבט הנפשי יכולה "לתקוע" את אותם תאי העצב ולפגוע בפעילות המעי כמו למשל בתנועתיות שלו… כמו כן, מתח נפשי יכול לגרום לעצירות "התנהגותית" כאשר אנחנו מתעלמים מאיתותי הגוף שלנו ולא ניגשים להתפנות, אפילו שאם נעצור שנייה, נרגיש שאנחנו צריכים לעשות זאת…

התרופות לא תמיד עוזרות

בנוסף לכך, ישנן תרופות ממשפחת התרופות נוגדות החרדה כמו למשל פרוזק שאחת מתופעות הלוואי שלהן הוא עצירות. אפילו כשאנחנו אוכלים הרבה פחמימות כדי להשתיק את תחושת החרדה והמתח, אנחנו לפעמיים לא שמים לב שאלו בדיוק אותם המזונות שעלולים לגרום לעצירות (לדוגמה, מזונות המכילים הרבה גלוטן כמו למשל פסטה ולחמים שונים).

עוד על חרדה ניתן לקרוא כאן

בכל מקרה, אם סובלים מעצירות על רקע נפשי, צריך כאמור שנייה אחת לעצור ולנסות להבין מאיפה הבעיה ולא לנסות ללכת על פתרונות קסם כמו למשל חומרים משלשלים שונים שרק מחמירים אותה וגורמים לתופעות לוואי אחרות. במקום זאת, רצוי לעסוק בפעילות אירובית שלא רק מפחיתה את המתח והחרדה בגוף, אלא גם תורמת לפעילות המעיים. ישנה אף סברה הגורסת שגם שתייה של הרבה מים יכולה להפחית מצבי מתח וחרדה.

לקריאה על לחץ נפשי לחצו כאן

טיפול בעצירות בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית רואה את הסיבה המרכזית לעצירות כבעיה בתפקוד הגוף השלם ובעיקר באיברי מערכת העיכול והמעיים, ולכן מציעה שימוש בדיקור סיני וצמחי מרפא על מנת לשחרר את התקיעות בגוף. לדיקור ולצמחי המרפא יש גם פוטנציאל גבוה להרגיע את המטופל ולהביא אותו לתחושה של נינוחות ורוגע נפשי, כך שבעצם תופסים שתי ציפורים במכה אחת.

למרות שהטיפול ברפואה הסינית אינו עושה שימוש בחומרים חזקים כמו ברפואה המערבית, הרי שתוצאות הטיפול ניכרות כבר לאחר זמן קצר שאחריהן המטופל כבר לא סובל מהסימפטומים החריפים יותר של העצירות והסיכוי שלה לחזור פוחת באופן משמעותי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מאמרים נוספים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.