פסיכיאטריה

פסיכיאטריה

מהי פסיכיאטריה?

פסיכיאטריה היא תחום רפואי העוסק בטיפול בהפרעות נפשיות ובשיקום של אלו הסובלים מהן. במדע הפסיכיאטריה המודרני מתרכזים באיזון ביו-כימי של המוח באמצעות תרופות במטרה להיטיב את מצבו של החולה ולספק לו חיים מאוזנים יותר, אך ישנה גם מודעות לחשיבות של שילוב בין טיפול תרופתי לטיפול פסיכולוגי קליני, ריפוי בעיסוק או פסיכואנליזה.

תדמיתה של הפסיכיאטריה כיום טובה יותר מאשר בעבר והיא לא נתפסת רק בהקשר של "חולי נפש". תרופות רבות כיום משמשות את כלל האוכלוסייה, אם כי גם רופאים שאינם פסיכיאטרים יכולים לרשום את חלקן, מה שמביא לטענה נפוצה שלעיתים היד על ההדק קלה מדי.

פסיכיאטריה ביולוגית

פסיכיאטריה ביולוגית היא ענף רפואי שמתעתד להבין מחלות נפשיות באמצעות חקירת הפונקציה הביולוגית של מערכת העצבים. הפסיכיאטריה הביולוגית היא בין תחומית ומסתמכת בין היתר על מדעי המוח, ביוכימיה, פיסיולוגיה, נוירולוגיה ועוד. לפיכך, אחת התרומות העיקריות שלה היא בפיתוח טיפולים תרופתיים, אך היא אינה סותרת את השילוב עם הפסיכולוגיה.

אף על פי שהמונח "פסיכיאטריה ביולוגית" נמצא בשימוש תדיר יותר בארה"ב, המודעות לחשיבותו כענף נפרד גדלה ומזה עשרים שנה קיים אף איגוד ישראלי לפסיכיאטריה ביולוגית המארגן הרצאות וימי עיון.

מה צריך ללמד על מנת לעסוק בפסיכיאטריה

מכיוון שפסיכיאטר הוא רופא לכל דבר ועניין, על מי שמעוניין לעבוד בתחום להתמחות בלימודי פסיכיאטריה קליניים לאחר שש שנים של לימודי רפואה ושנת סטאז', כאשר ההתמחות עצמה אורכת עוד כ-4.5 שנים. קיימות גם תת התמתחויות כגון פסיכיאטריה משפטית ופסיכיאטריה של הילד (ראו התייחסות בהמשך).

ההתמחות עצמה כוללת הן לימודים עיונים והן לימודים מעשיים (ובכלל זאת סטאז' בבתי חולים ומוסדות פסיכיאטרים) תוך כדי שימת דגש על האבחון והטיפול במחלות השונות. בנוסף, נלמדים גם נושאים הרלוונטיים לפסיכיאטריה בישראל כדוגמת חוק זכויות החולה וההשפעות הפסיכולוגיות של השירות בצבא.

פסיכיאטריה משפטית

פסיכיאטריה משפטית היא פסיכיאטריה אשר עוסקת במתן חוות דעת מקצועית לגבי מקרים בהם ישנו חשד לאי שפיות. פסיכיאטר המעניק חוות דעת משפטית חייב להתמחות בתחום הפסיכיאטריה המשפטית.

למרות שבדרך כלל נהוג להזכיר פסיכיאטריה ומשפט בהקשר של משפט פלילי ופשעים חמורים, הפסיכיאטריה המשפטית יכולה לשמש גם במקרים של תביעות אזרחיות. לדוגמה, האם אדם ששינה את צוואתו עשה זאת בדעה צלולה או שהיורשים הפוטנציאלים ניצלו את מצבו הנפשי לטובתם? (במקרים מסוימים ימליץ הפסיכיאטר על מינוי אפוטרופוס).

התשאול הפסיכיאטרי כולל לא רק בחינה וריאיון מדוקדקים עם האדם עצמו, אלא גם שיחות עם קרובי משפחה או חברים קרובים במטרה להבין האם חל שינוי משמעותי בהתנהגותו לפני האירועים המדוברים. במיוחד נבדקת מידת מסוכנתו של האדם לו או לאחרים.

עוד אספקט חשוב של פסיכיאטריה ומשפט הוא כל מה שקשור לאשפוז בכפייה – מדובר בנושא שנוי במחלוקת, אך אם בית המשפט סבור שהאדם מסוכן לעצמו או לסביבה, הוא רשאי להורות על אשפוז בכפייה.

בנוסף לכך, כל מי שמאושפז בכפייה עקב החלטה של הפסיכיאטר המחוזי או סירוב להתאשפז מרצון, עובר וועדה פסיכיאטרית כשלושה ימים לאחר האשפוז ושוב לאחר כ-14 ימים. מכיוון שוועדות אלו הן וועדות משפטיות לכל דבר ועניין, ניתן לערער עליהן לבית המשפט.

פסיכיאטריה של הילד

במחלקות פסיכיאטריות שונות ברחבי הארץ מוצעים אבחונים פסיכיאטרים לילדים. האבחון הראשוני נעשה באמצעות ראיונות עם הילד והוריו, ביצוע דיאגנוסטיקה ועוד. הטיפולים הממוצעים הם לרוב בתחום הפסיכותרפיסטי, לדוגמה, טיפול במשחק, טיפול בתנועה וטיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT).

לקריאה נוספת על טיפול קוגניטיבי התנהגותי לחצו כאן >>>

כאמור, פסיכיאטריה של הילד היא התמחות בפני עצמה וניתן לעבור אותה לאחר ההתמחות בפסיכיאטריה.

בכל מה שנוגע לטיפול תרופתי בילדים, מדובר בנושא שנוי במחלוקת בשל מספר סיבות:

1.הילד עדיין נמצא בתקופת ההתפתחות ולכן לתרופות עשויה להיות השפעה תמידית על מצבו.

2.ייתכנו מקרים בהם התרופות יגרמו דווקא להחרפה של המחלה ואף לאבחונים לא נכונים בעקבות זאת.

3.הפסקה פתאומית של נטילת התרופות עשויה להוביל למצבים קיצונים של אלימות או ניסיונות אובדניים.

לכן, חשוב לפנות אל פסיכיאטר ילדים מומחה ומוסמך על מנת להעניק לילד את הטיפול המתאים ביותר.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פסיכיאטר

פסיכיאטר – שאלות ותשובות

מה זה פסיכיאטר? פסיכיאטר הוא רופא מומחה, אשר עשה התמחות בפסיכיאטריה. בשונה מהדעה הרווחת, פסיכיאטרים לא מטפלים רק באנשים "משוגעים" או "לא שפויים". זוהי טעות … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה פסיכיאטריה | להגיב
טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

מהו טיפול פסיכיאטרי? טיפול פסיכיאטרי הינו טיפול במחלה נפשית או הפרעה נפשית הניתן על ידי פסיכיאטר, שהינו רופא המתמחה בפסיכיאטריה. טיפול פסיכיאטרי לרוב מתחיל באיבחון והערכת … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה פסיכיאטריה | להגיב
טיפול תרופתי

טיפול תרופתי

טיפול פסיכולוגי וללא ספק טיפול פסיכיאטרי, מלווה לעיתים קרובות בטיפול תרופתי. כשאדם נמצא בדיכאון, נפגע המנגנון הביולוגי שלו האחראי על התקשורת בין תאי המח ותפקיד … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה פסיכיאטריה | להגיב