טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי

מהו טיפול פסיכיאטרי?

טיפול פסיכיאטרי הינו טיפול במחלה נפשית או הפרעה נפשית הניתן על ידי פסיכיאטר, שהינו רופא המתמחה בפסיכיאטריה. טיפול פסיכיאטרי לרוב מתחיל באיבחון והערכת מצבו הנפשי של המטופל וסקירת ההסטוריה הנפשית שלו. לצורך ביצוע ההערכה הפסיכיאטרית נעשה לעתים שימוש במבחנים פסיכולוגיים ובבדיקות גופניות היכולות לכלול גם שימוש בשיטות נוירופסיכולוגיות.

אחד מהאמצעים היעילים כיום לטיפול בשלל הפרעות הוא הטיפול התרופתי, שמאפשר להחזיר את הכימיה של המוח למצב תקין, לפתור בעיות ולשפר את איכות החיים של המטופל באופן בטוח ויחסית מהיר.

לקריאה ופנייה אל רופא פסיכיאטר לחצו כאן >>

טיפול פסיכיאטרי כיום

על אף המוניטין הגרוע שיצא לטיפול עקב ספרים, סרטים וסדרות טלוויזיה שהציגו מופע אימים של קשירות בכותנת משוגעים ובחדרים מרופדים, טיפולי שוק חשמלי, ניתוקי אונות במוח וכן הלאה, כיום, טיפול פסיכיאטרי נחשב למועדף בכל הארצות המתוקנות, והמחקר בו הוא המקיף ביותר.

החל משנות ה-50, חלה מהפכה בתחום של טיפול פסיכיאטרי, לאחר גילוי תרופות שמשפיעות על הכימיה של המוח ומטפלות במגוון בעיות רגשיות ונפשיות. תרופות אלו נבדקות לאורך השנים, משופרות ומבוקרות, וכיום לתרופות הניתנות במסגרת טיפול פסיכיאטרי יש מינימום תופעות לוואי על הנוטל אותן.

תרופות אלו הביאו לירידה ניכרת בתפוסת בתי החולים הפסיכיאטריים, שינו את הסטיגמה שנלוותה לטיפול פסיכאטרי וסייעu לרבים לשפר את חייהם במהירות וביעילות.

יעיל לבעיות נפשיות ורגשיות

טיפול פסיכיאטרי מציע למטופליו 3 משפחות של תרופות פסיכיאטריות – אנטי דכאוניות, אנטי פסיכוטיות, ונוגדי חרדה. בתוך כל משפחה יש מספר סוגים של תרופות, שלכל אחד מהם הרכב שונה במעט. לאחר נטילת התרופות לפרק זמן מסוים, רמת השיפור נבחנת, ואם לא מוצע למטופל סוג אחר של תרופה.

מחקרים מראים כי טיפול פסיכיאטרי יעיל עבור רוב המטופלים כאשר מוצאים את הכדור הנכון, החל ממקרים של הפרעות קשב וריכוז או דיכאון וכלה בהפרעות חרדה או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית.

טיפול אינטרדיסציפלינרי

הטיפול הפסיכיאטרי בעיקרו הוא טיפול אינטרדיסציפלינרי, המבוסס על תתי התמחויות וגישות תיאורטיות והוא נעשה באמצעות מגוון שיטות ויכול לכלול גם שימוש בתרופות פסיכיאטריות וטיפול פסיכולוגי המשלב שיטות שונות מתחום הפסיכותרפיה. טיפול פסיכיאטרי יכול להיעשות הן במסגרת מרפאות חוץ והן במסגרת אשפוזית, בהתאם לחומרת הבעיה, כאשר הנטייה כיום היא לטפל ברוב החולים במרפאות חוץ וגם במקרים בהם נדרש אשפוז במחלקה פסיכיאטרית הוא לרוב קצר ונמשך עד לאיזון ההפרעה.

במקרים בהם יש צורך בטיפול אינטנסיבי יכול הפסיכיאטר להמליץ על אשפוז יום לתקופה מסויימת, כלומר מסגרת אשפוז שבה יגיע המטופל בבקרים למחלקה בבית החולים וישתחרר בערב. כמו כן, ישנם מקרים נדירים בהם קיימת סכנה לאדם הלוקה בהפרעה הנפשית או לסביבתו, בהם יבוצע אשפוז כפוי.

התפתחותן של התרופות הפסיכיאטריות החלה בשנות החמישים של המאה הקודמת והביאה עמה שינוי משמעותי בטיפול בהפרעות נפשיות. כיום, רבים מהלוקים בהפרעה נפשית כו או אחרת, מסוגלים באמצעות התרופות להמשיך ולקיים את חייהם בצורה נורמטיבית ולהשתלב בחברה. ההפרעות הנפוצות ביותר הניתנות לטיפול באמצעות טיפול פסיכיאטרי הינן: דיכאון, הפרעות חרדה, סכיזופרניה והפרעות אישיות אחרות והפרעות קשב וריכוז.

פסיכיאטרים רבים מתמחים בתחום מסויים כגון: טיפול בהפרעות חרדה או טיפול בהפרעות אישיות, או בקהל מסויים, כגון: ילדים ונוער או פסיכוגריאטריה – טיפול פסיכיאטרי לגיל השלישי.

כל טיפול שתצטרכו

אם אתם סובלים מבעיות נפשיות ורגשיות, ורוצים שהם יעלמו מהר ככל האפשר, טיפול פסיכיאטרי יכול להיות גלגל ההצלה שלכם, ולכן חשוב שתכירו את תחום זה ותראו מה הוא כולל.

אתר כל טיפול ריכז עבורכם את כל המידע שתזדקקו לו, בעת בחינת האפשרות של טיפול פסיכיאטרי, כאשר אנו נותנים מענה מלא לכלל התחומים בקטגוריה, כולל כמובן גם טיפול אצל פסיכיאטר ילדים ונוער. כאן תוכלו לגלות מתי טיפול פסיכיאטרי יעיל מאשר טיפול פסיכולוגי ומתי כדאי לשלב ביניהם? תוך כמה זמן תוכלו להבחין בשיפור? איך יודעים מתי להפסיק? וכן הלאה. מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס הבא:

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:

פוסט זה פורסם בקטגוריה פסיכיאטריה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.