פסיכיאטר – שאלות ותשובות

פסיכיאטר

מה זה פסיכיאטר?

פסיכיאטר הוא רופא מומחה, אשר עשה התמחות בפסיכיאטריה.

בשונה מהדעה הרווחת, פסיכיאטרים לא מטפלים רק באנשים "משוגעים" או "לא שפויים". זוהי טעות רווחת המעוותת את המציאות, כיוון שאנשים הסובלים מאשליות או הזיות הם רק אחוז קטן מהאנשים המגיעים לטיפול פסיכיאטרי.

למעשה, ישנם אנשים רבים החווים מצב נפשי לא יציב או הסובלים מבעיות פסיכיאטריות זמניות, שיכולים לקבל טיפול יעיל ולהחלים לחלוטין.

פסיכיאטריה מהי?

פסיכיאטריה היא התמחות רפואית העוסקת בבעיות נפשיות. פסיכיאטרים הם הרופאים המעריכים, מאבחנים ומטפלים באנשים הסובלים מקושי נפשי – זמני או כרוני.

לקריאה נוספת על פסיכיאטריה לחצו כאן >>

רופאים פסיכיאטרים

רופאים פסיכיאטרים הם רופאים לכל דבר, המקדישים את עצמם להענקת הטיפול הטוב ביותר לסובלים מבעיות נפשיות, במסירות ובסבלנות. תפקיד זה מצריך יכולת תקשורתית גבוהה, כמו גם אינטליגנציה רגשית, שבאמצעותן הם מבינים את מצבו ואת עולמו של המטופל ויכולים להעניק לו את הטיפול המדויק שיעזור לו להחלים.

מתי לפנות אל פסיכיאטר?

כדאי לפנות אל פסיכיאטר אם אתם חווים מצוקה נפשית הגורמת לכם לחוש שאינכם מתפקדים כרגיל, אם יש לכם מצבי רוח מבלבלים, אם אתם מוצפים רגשית או חווים אובדן שליטה. מצוקה נפשית יכולה להתבטא במגוון דרכים – דיכאון, חרדות, תסכול ולחץ מעיק.

אם דפוסי ההתנהגות שלכם משתנים ואתם מתחילים להתרחק מהחברה או אם יש לכם בעיות שינה, מחשבות מציפות או מפחידות הגורמות לתחושת שיתוק – כדאי לפנות לפסיכיאטר.

איזה טיפול מעניק רופא פסיכיאטר?

על אף שהבעיות שבהן מטפלים פסיכיאטרים ממוקמת במוח, הם אינם מטפלים בבעיות אורגניות כמו: אפילפסיה או בהשלכות של שבץ מוחי וסרטן מוח – בעיות שבהן מטפלים נוירולוגיים. יחד עם זאת, בעיות אלו עלולות להוביל לתסמינים פסיכיאטרים ולבעיות מנטליות אצל אנשים מסוימים ולכן נדרש איש מקצוע מיומן, היכול לבצע אבחנה מבדלת ולבחור את הטיפול הנכון.

רופא פסיכיאטר צריך להיות מיומן מאוד בפסיכולוגיה בסיסית ובעל כישורים פסיכותרפיים, במטרה להשפיע על המטופל באמצעים לא-תרופתיים ולהשתמש בכמה שפחות תרופות במהלך הטיפול. למעשה, ניתן לטפל ביעילות בהפרעות פסיכיאטריות רבות, כמו: דיכאון חרדה ופוביות מסוימות, באמצעות פסיכותרפיה בלבד וללא תרופות. רופא פסיכיאטר משתמש בטיפול תרופתי, רק כאשר ייעוץ ותרפיה לא משיגים תוצאות ניכרות.

שלא כמו בתחומים אחרים של רפואה, המשטר הטיפולי בפסיכיאטריה יכול להשתנות מאוד מאדם לאדם – כתלות בתגובה של האדם לתרופה או לפסיכותרפיה שהוא מקבל. על ידי תמיכה חברתית, רגשית ופסיכולוגית, מטופלים רבים, החווים תסמינים מנטליים קשים, יכולים להחלים וליצור מחדש את הקשרים החברתיים שלהם. כך מטפלי בריאות הנפש יכולים להוריד את מינוני התרופות שלהם. במקרים מסוימים יכולים להיות התקפים חוזרים – אז יש לגבש אסטרטגיית טיפול חדשה והרחבת אפשרויות הטיפול.

מה קורה בפגישה איתו?

פסיכיאטרים מטפלים בטווח גדול של בעיות מנטליות ונפשיות – החל במצבים קלים וזמניים וכלה בבעיות כרוניות חמורות. למשל דיכאון (שהוא בעיה מנטלית המתבטאת ברגשות של עצבות וחוסר מוטיבציה) יכול להיות מטופל במצבים מסוימים באמצעות טיפול פסיכותרפיה וללא תרופות כלל.

דיכאון קל, לדוגמה, יכול להיות מצב זמני הנובע מטראומה רגשית ואירועים קשים בחיי המטופל. על הפסיכיאטר לאתר בהקדם את סימני הדיכאון ואת סיבתם כדי לעזור למטופל בצורה הטובה ביותר.

גם חרדות הן הפרעות מנטליות נפוצות, שבהן מטפלים פסיכיאטרים. הן באות לידי ביטוי בפחדים לא מוסברים, פאניקה או פוביה, המופיעות במצבים מסוימים ומשפיעות מאוד על חיי המשפחה, הקשרים החברתיים והעבודה של האדם.

כמו דיכאון, גם חרדות נחשבות לבעיה פסיכיאטרית קלה, כיוון שעל פי רוב הן זמניות ומגיבות היטב לטיפול ומאפשרות לאדם החלמה מלאה במרבית המקרים.

אנשים הסובלים מהזיות ומאשליות יכולים לסבול מבעיות חמורות יותר, כמו סכיזופרניה. הפרעה שכזאת דורשת הערכה ואבחנה מדוקדקת של כל מקרה ועל פי רוב היא מטופלת באמצעות תרופות. על אף שסכיזופרניה נחשבת למחלה כרונית, קיימים מקרים רבים של החלמה המאפשרת סיום נטילת התרופות במקרים מסוימים.

גם אנשים הנוטלים תרופות, יכולים באמצעות טיפול פסיכיאטרי לשוב ולהשתלב בעבודה וליצור קשרים חברתיים חדשים, להתנהל באופן רגיל לחלוטין וליטול מינון נמוך של תרופות. התוצאה הסופית תלויה, בין היתר, ביכולת של הפסיכיאטר לזהות את הפוטנציאל של המטופל להתמודד עם המחלה.

בעקבות הבדיקה והאבחנה, שנעשה בה שימוש גם בכלים רפואיים, ממליץ הפסיכיאטר על דרכי הטיפול המתאימות ביותר עבור האדם שהנמצא לפניו. לפעמים תספיק פסיכותרפיה, לפעמים יהיה צורך בתרופות ולעיתים יהיה דרוש גם אשפוז כדי לאפשר למטופל סביבה בטוחה וטיפול אינטנסיבי יותר במצבים חמורים יותר כמו מאניה-דפרסיה או סכיזופרניה.

פסיכיאטר פרטי – חיוני לטיפול מקיף

פגישה עם פסיכיאטר יכולה להתנהל בכמה מסגרות. פסיכיאטרים עובדים, על פי רוב, בבתי חולים, במרפאות פסיכיאטריות ובמוסדות לבריאות הנפש.

פסיכיאטר פרטי יעבוד  כאמור בקליניקה פרטית. פסיכיאטרים בדרך כלל לא עובדים בחדרי מיון ובמרפאות חירום, כיוון שבעיות מנטליות אינן נחשבות למצב חירום. אם מגיע מטופל במצב מנטלי קשה, על פי רוב יתנו לו תרופות הרגעה, עד שיוכלו להעביר אותו לטיפול אצל פסיכיאטר. חשוב לציין כי פסיכיאטרים עובדים לעיתים גם בבתי סוהר.

אילו תכונות חשובות צריכות להיות לפסיכיאטר?

פסיכיאטר פרטי הוא מיומן וכזה המסתכל על המצב הכללי של האדם ומהביא בחשבון באבחנה שהוא עורך למטופל, היבטים רבים ככל האפשר בחייו של המטופל כגון: תזונה, פעילות גופנית, שינה, מערכות יחסים, אפשרויות תמיכה וגורמי לחץ ומתח.

חשוב מאוד שפסיכיאטר יהיה צנוע ומכבד, כשהוא משוחח עם המטופלים שלו, גם אם יש צורך לומר למטופל שהוא אינו יודע את התשובה לשאלה או לסוגיה כלשהי. התנהלות כזו מצביעה על שיתוף פעולה עם המטופל, שיניב תוצאות טיפוליות טובות יותר. כמובן שעל פסיכיאטר טוב להיות בעל יכולת הקשבה גבוהה ואכפתיות אמיתית כלפי המטופלים שלו ועל כך אל תתפשרו.

לקריאה על פסיכיאטר ילדים, הכנסו לכאן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה פסיכיאטריה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.