טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול המסייע למטופל בו לשנות דפוסי הרגלים שליליים, להבין את הסיבות לתחושות קשות או להתנהגויות שהוא חווה, לאפשר לו להתגבר על קושי וחרדה, לשקם את תפיסת העולם שלו לאחר שזו נפגעה ולהביא לשיפור עצמי בתהליך הדרגתי ובטוח.

אנחנו באתר כל טיפול, רכזנו עבורכם את כל המידע בנוגע לקבלת טיפול פסיכולוגי. כאן תוכלו לקרוא על גישות שונות בפסיכולוגיה ולבחור טיפול פסיכולוגי לטעמכם. כמו כן, תוכלו לברר מהו בכלל טיפול פסיכולוגי? אילו שיטות הוא כולל? כיצד תדעו שמי שמציע לכם טיפול פסיכולוגי אכן מוסמך לעשות זאת? האם כדאי לקחת טיפול פסיכולוגי לילדים? ותקבלו תשובות לעוד שאלות רבות.

שיטות שונות לטיפול פסיכולוגי

בשל התפתחות הפסיכולוגיה במאה השנים האחרונות, תחת ההגדרה של טיפול פסיכולוגי נמצאות שיטות רבות ומגוונות. כשרוב האנשים חושבים על טיפול פסיכולוגי הם חושבים על פסיכואנליזה, שבה המטופל שוכב על ספה ומספר מרחשי ליבו, והפסיכולוג יושב למראשותיו ורושם הערות.

גישה זו נמצאת פחות ופחות בשימוש כיום בתצורתה הזו, ומה שמחליף אותה זה טיפול פסיכולוגי בשיטה הדינאמית. זהו הטיפול הפסיכולוגי המוכר ביותר ובו מנסים לחקור את תת המודע ולהבין כיצד אנו מושפעים ממנו ומהעבר שלנו וכיצד ניתן להשתנות מהתובנות הללו.

טיפול פסיכולוגי דינאמי

רוב הטיפולים הפסיכולוגיים כיום הם טיפולים דינאמיים, משמעות הדבר הוא שהטיפול נע באופן דינאמי בין המודע לתת מודע ולכן יש בינהם קשר ברור. חלק מחוויות החיים, המחשבות והרגשות שלנו נשמרים בתת המודע ואינם נמצאים במודעות שלנו, הטיפול הדינאמי מאפשר חיבור בין מה שאנו חושבים באופן מודע והתנהגותנו במציאות לבין מה שנמצא בתת מודע ומשפיע על כך. חיבור זה מאפשר מודעות רחבה יותר והיכרות עצמית עמוקה יותר, המאפשרים לתהליכי שינוי רצויים להתרחש.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי -CBT

שיטת טיפול פסיכולוגי נפוצה נוספת היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי -CBT, שבמסגרתה המטופל לומד לבחון מחדש את השקפת העולם שלו, את הפרשנות שלו לאירועים ואת ההתנהלות שלו, על מנת להפטר מדפוסים שליליים ומפריעים ולהצליח להתגבר על קשיים שתוקעים אותו בחיים.

בטיפול cbt -קוגניטיבי התנהגותי, יש שני מוקדים: המוקד הקוגניטיבי שעוסק במחשבות ואמונות והמוקד ההתנהגותי שמנתח ומשנה את ההתנהגות שנגזרת מאותן אמונות. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ידוע כמוצלח ביותר במקרים של חרדה ואובססיות, ומשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

טיפול באומנויות

גם תרפיה באומנות, בכתיבה, בתנועה, בדרמה ומחול נכלל תחת ההגדרה של טיפול פסיכולוגי. טיפולים אלו המכונים גם טיפול בהבעה וביצירה, משתמשים בסוגים שונים של אומנות בכדי להעלות על פני השטח רגשות מודחקים ולחשוף את התהליכים הפסיכולוגיים המתרחשים אצל המטופל. טיפול באומנויות נפוץ מאוד בקרב ילדים לפני שהחלק השפתי מספיק מפותח על מנת לעשות תהליך טיפולי בשיחה, האומנות פותחת צוהר אל רחשי נפשם של הילדים, ומאפשרת לגעת בתכנים שצפים.

למרות שהטיפול באומנות אינו נפוץ אצל מבוגרים הוא בהחלט יכול להועיל למי שבוחר בכך, אומנות יכולה להיות כלי נהדר לביטוי, לעיבוד, למימוש פנטזיות ורצונות שלא ניתן לממש במציאות ובוגרים שעוברים תהליך ריפוי באומנות מעידים כי הטיפול הוא חוויה ייחודית ותורמת.

כיצד לבחור את שיטת הטיפול המתאימה לך?

אסוף מידע אודות שיטות הטיפול, קרא באתרים, אסוף חוויות של מכריך, וגבש התרשמות כללית, בדרך כלל אדם מרגיש בפנים מה הדרך בה הוא רוצה לעזור לעצמו. מלבד זה תמיד אפשר להתקשר ולהתייעץ עם איש מקצוע שמכיר את שיטות הטיפול השונות, לשתף באתגרים מולם אתה מתמודד, הוא יוכל לעזור לך לנתב את דרכך בתוך עולם הטיפול.

סוגים שונים של טיפול פסיכולוגי

לצד טיפול פסיכולוגי קלאסי על שלל צורותיו, תוכלו לבחור גם בטיפולים שהם נגזרות של טיפול פסיכולוגי כמו למשל: טיפול וייעוץ זוגי, טיפול משפחתי, טיפול קבוצתי וטיפול אישי, וכן טיפולים המתמקדים בתחומי המודעות והדימוי העצמי. טיפול פסיכולוגי יכול להיות ממוקד עבור קהלים שונים או נושאים שונים:

טיפול אישי

סובב סביב הקשיים העומדים בפני האדם בחייו, הפרעות חרדה, דימוי עצמי, קשיים חברתיים, התפתחות אישית מקצועית, עיבוד של טראומות, נושאים של מיניות ומגדר. טיפול אישי מאפשר לגעת בכל חלקי חייו של האדם אותם הוא בוחר להביא למפגש הטיפולי, ומטרתו היא תמיד נוגעת בשיפור איכות החיים ברמה הנפשית ולעיתים גם ברמת התפקוד.

טיפול זוגי

תומך בחיזוק הקשר הזוגי, שינוי דפוסי התקשרות, היכרות עמוקה עם חולשות וחוזקות הקשר, תיאום ציפיות מהקשר ומבן הזוג, יצירת קרבה ואמפטיה. טיפול זוגי יכול להיעשות בכל הפורמאטים הזוגיים של קשר – קשרים רומנטיים אצל סטיירטים וזוגות חד מיניים, קשרים בין עמיתים ושותפים, קשרים בן בני משפחה.

לקריאה נוספת על טיפול זוגי המלצות, הכנסו לכאן.

טיפול משפחתי

הוא טיפול בו לוקחים חלק יותר משניים מבני המשפחה, ורצוי כל המשפחה. בין אם מדובר במשפחה הגרעינית או משפחת המוצא, טיפול משפחתי נוגע בקשרים המשפחתיים, ביכולת לפתור בעיות ולקחת החלטות בצורה יותר מיטבית, נותן במה לכל אחד מבני המשפחה ומחבר.

טיפול קבוצתי

נעשה בדרך כלל סביב נושא משותף כגון טראומה מינית, טראומה בצבא, קשיים בנושאי מגדר, חרדות טיפול קבוצתי ייעשה רק כאשר יש ערך לחשיפה מול קבוצת שווים,עיבוד משותף ותמיכה קבוצתית.

צוות אתר כל טיפול, מזמין אתכם להתעמק בתחום הטיפול הפסיכולוגי, להבין מהן האפשרויות שעומדות בפניכם, למצוא טיפול פסיכולוגי שאליו אתם מתחברים ולאפשר לעצמכם לשפר את המצב האישי, הזוגי או המשפחתי שלכם.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:

נושאים נוספים:

גישות בפסיכולוגיה(3 פוסטים בקטגוריה זו)

גישות בפסיכולוגיהבעבר התאפיין תחום הפסיכולוגיה בגישה שלטת אחת – הגישה הפסיכואנליטית, בניצוחו של זיגמונד פרויד. התקדמות תיאורטית ומחקרית בתחום הביאה להתפתחותן של גיש...לחץ למעבר לקטגוריית גישות בפסיכולוגיה

זוגיות(13 פוסטים בקטגוריה זו)

זוגיותזוגיות טובה ובריאה, היא מהדברים הנחשקים ביותר בקרב בני האדם ולכן רבים נעזרים בטיפולי זוגיות שונים, כמו: טיפול זוגי - שיטת טיפול פסיכולוגי העוסקת ביצירת תקשורת נכ...לחץ למעבר לקטגוריית זוגיות

טיפול אישי(5 פוסטים בקטגוריה זו)

טיפול אישי לאנשים במשברישנן מספר שאלות קיומיות המטרידות אותנו, לפחות באחד השלבים של חיינו. שאלות כמו "מי אני?", "מה משמעות הקיום שלי?", "איך אחרים תופסים אותי והאם...לחץ למעבר לקטגוריית טיפול אישי

טיפול בילדים(12 פוסטים בקטגוריה זו)

טיפול בילדיםטיפול בילדים, אשר מבטא טיפול פסיכולוגי ולחץ למעבר לקטגוריית טיפול בילדים

בלוג טיפול ב OCD(2 פוסטים בקטגוריה זו)

OCD אצל הילדגיא הוא ילד מקסים וחכם שאובחן בגיל 10 כסובל מ- OCD. אימו גלית מסקרת את הסימפטומים, הלבטים, ההתמודדות והטיפול בבלוג אישי...לחץ למעבר לקטגוריית בלוג טיפול ב OCD

פסיכולוגית

פסיכולוגית

פסיכולוגית – מי היא? פסיכולוגית חייבת להיות בעלת תואר שני לפחות, ולקבל אישור מטעם משרד הבריאות לעסוק בפסיכולוגיה. פסיכולוגית מעניקה אבחון, טיפול, וייעוץ פסיכולוגיים. פסיכולוגית … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי | להגיב
טיפול פסיכותרפיה

טיפול פסיכותרפיה

טיפול פסיכותרפיה – מהו? טיפול פסיכותרפיה נערך בקליניקה, בה נפגש המטפל עם האדם, הזוג או המשפחה ובה נערכת שיחה המזמנת את העלאת המצוקות והנכחתם בחדר, … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי | להגיב
פסיכולוג או פסיכיאטר?

פסיכולוג ופסיכיאטר – מה ההבדל?

פסיכולוג או פסיכיאטר? רבים מבלבלים בין פסיכיאטר ופסיכולוג, כיוון שפעמים רבות הם פועלים יחד למען בריאותו המנטלית של אדם. שניהם מטפלים בנפש האדם ומבינים כיצד … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי | להגיב
תרפיה עם בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים, בדומה לטיפול דיאדי, יכולה לגשר על קשיים וחסמים שמטפלים בדרך כלל נתקלים בהם בניסיונות לתקשר ישירות עם מושא הטיפול. הדבר נכון … להמשך קריאה

פורסם בקטגוריה טיפול פסיכולוגי | להגיב