טיפול קבוצתי

לטיפול קבוצתי יתרונות רבים

"שמי יוסי ואני אלכוהוליסט". כמה פעמים שמעתם את המשפט הזה או ראיתם אותו בתוכניות טלוויזיה או סרטים העוסקים בקבוצות תמיכה להתמכרויות שונות ומשונות או בקבוצות תמיכה בנושאים שונים?

מי מוביל את הטיפול הקבוצתי?

טיפול קבוצתי נחשב לכזה המועבר על ידי איש מקצוע לשני אנשים או יותר שלהם בעיה דומה או משותפת. הטיפול הקבוצתי מאוד פופולארי ומוכר מכיוון שמדובר בקבוצה של מטופלים שיכולים ללמד האחד מניסיונו של השני בנוסף לקבלת הכלים המקצועיים שהם מקבלים מאיש המקצוע להתמודד עם בעיותיהם.

חלק גדול מהמטופלים בטיפול קבוצתי חשים לעיתים, עד להגעתם לטיפול, מבודדים ובודדים ובקבוצה הם מגלים שהבעיה היא לא רק שלהם ובכך כבר חשים הקלה. חברי הקבוצה מעניקים כאמור האחד לשני תמיכה רבה, הזדהות וחיזוק נפשי חשוב.

ישנם פסיכולוגים המתמחים בטיפול קבוצתי בבעיות כמו התמכרות להימורים, לאלכוהול, למין וכ"ד, וכאלה המטפלים בקבוצה באנשים הסובלים מאותן חרדות או בעיות כמו למשל אנשים שנפגעו בתאונות דרכים, מטרור ועוד ועוד.

טיפול קבוצתי מוצלח

טיפול קבוצתי מוצלח מתבצע בדרך כלל בקבוצות שלא עולות על 8-10 משתתפים, כך שכל אחד יכול בכל זאת לקבל את הביטוי האישי לו הוא זקוק ולא "ללכת לאיבוד" בקבוצה גדולה ובה טיפוסים בעלי אופי שונה.

לטיפול הקבוצתי היסטוריה רבת שנים שהחלה כבר במאה ה- 17, אז גילו חוקרים התעניינות בהשפעתה של קבוצה על הפרט והכוח הרב והחיובי שיש בקבוצות מאורגנות לצורך טיפול במטרה משותפת ועל ידי הנהגה מקצועית וחיובית.

בבסיס הטיפול הפסיכולוגי הקבוצתי עומד הרעיון שהאדם הוא קודם כל "חיה חברתית" שלא יכולה להתקיים ללא קשרים עם סביבתה. הטיפול הקבוצתי מתבסס על דעה זו ושם את האדם הבודד בתוך הסביבה הטבעית שלו (החברה) בניסיון להיעזר בה לטיפול בבעיותיו.

לטיפול הקבוצתי יתרונות רבים על פני טיפול פסיכולוגי אישי, אך לא תמיד הוא מספיק. ישנם מקרים שבהם הטיפול הקבוצתי לבדו לא מצליח להביא אדם לריפוי מלא ולו בגלל שתשומת הלב מחולקת בין מספר אנשים וישנם מקרים הזקוקים ליחס האישי האינטנסיבי יותר. לכן, לעיתים, יש המשלבים טיפול קבוצתי בחיזוק על ידי פגישות אישיות בכדי להגיע לתוצאות הרצויות.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפולים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.