פסיכולוג

פסיכולוג

פסיכולוג – מיהו?

פסיכולוג הוא מי שעוסק בחקר הנפש, התפיסה וההתנהגות. בישראל, רשאי להשתמש בתואר זה רק מי שהוא בעל רישיון לעיסוק בפסיכולוגיה. החוק מעניק רישיון לעיסוק בתחום רק לאלו שיש בבעלותם תואר שני ומעלה בפסיכולוגיה, והם רשומים בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות.

התמחויות הפסיכולוג

ישנן מספר התמחויות בפסיכולוגיה. מסלולי הלימודים לתואר שני מכשירים את הפסיכולוגים בתחומי ההתמחות הספציפיים, ובנוסף לכך, עליהם לעבור ארבע שנות התמחות בתחומם. תחומי ההתמחות הם:

פסיכולוג קליני – עוסק בהערכה, אבחוןף ייעוץ וטיפול פסיכולוגי.

פסיכולוג ילדים – עוסק בחקר ובטיפול בילדים הסובלים מקשיים רגשיים, נפשיים ופסיכולוגיים.

עוד על פסיכולוג ילדים תוכלו לקרוא כאן.

פסיכולוג התפתחותי – עוסק בחקר, אבחון וטיפול בלקויות התפתחותיות.

פסיכולוג ארגוני – עוסק במחקר ויישום תאוריות ושיטות פסיכולוגיות בארגונים ובקבוצות

פסיכולוג שיקומי – עוסק בסיוע לאנשים עם מגבלות נפשיות ופיסיות, על מנת שיגיעו לרמת תפקוד חברתית ותעסוקתית מירבית.

פסיכולוג רפואי – עוסק בחקר ובטיפול באנשים המתמודדים עם בעיות רפואיות.

פסיכולוג חינוכי – עוסק בשילוב של ילדים במערכת החינוך על-ידי אבחון, טיפול והדרכת הורים והצוותים החינוכיים.

נוירופסיכולוג – עוסק בחקר תהליכי עיבוד מידע במח.

למרות ריבוי תחומי ההתמחות בפסיכולוגיה, לרוב בקרב הציבור הרחב כאשר משתמשים במונח פסיכולוג בעצם מתכוונים לפסיכולוג קליני שעוסק בטיפול פסיכולוגי.

אנשים פונים לפסיכולוג ממגוון רב של סיבות. בין הסיבות הנפוצות ניתן למנות: רצון להגשמה עצמית והשגת שינוי בחיים, שיפור הדימוי והביטחון העצמי, התמודדות עם קושי או משבר בחיים האישיים, התמודדות עם מצבי לחץ ועקה, טיפול זוגי לשיפור הזוגיות ופתירת בעיות במערכת הזוגית, טיפול במצבי פוסט טראומה, טיפול בהפרעת קשב וריכוז וטיפול בהפרעות נפשיות מאובחנות כגון: דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, הפרעה אובססיבית טורדנית, דיכאון לאחר לידה, הפרעות דלוזיוניות ועוד.

קבלת ייעוץ מפסיכולוג

בנוסף, אנשים פונים לפסיכולוג לשם קבלת ייעוץ, אם בעבורם או בעבור ילדם, או הורה מבוגר. ההבדל העיקרי בין טיפול פסיכולוגי לייעוץ פסיכולוגי הוא שייעוץ פסיכולוגי הוא לרוב ממוקד ומוכוון מטרה, והוא בא על מנת לסייע לאדם להגיע לפתרון של בעיות ומשברים שניתן לכנותם "נורמליים", להבדיל מהפרעות נפשיות מאובחנות. מהיותו כזה, הייעוץ הפסיכולוגי מתמקד בהווה, בעוד טיפול פסיכולוגי פעמים רבות חוקר ועוסק בעברו של המטופל.

בנוסף לפסיכולוגים ישנם עוד אנשי מקצוע המעניקים טיפולים בתחום בריאות הנפש כגון: פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, פסיכותרפיסטיים ועוד מגוון מטפלים אלטרנטיביים המשתמשים בטכניקות ריפוי והעצמה שונות כמו: מיינדפולנס, דמיון מודרך, NLP, ,אימון אישי, התמקדות וכדומה. אולם חשוב לזכור שרק מי שעבר את מסלול ההסמכה של פסיכולוג, תואר שני והתמחות, רשאי לכנות עצמו ככזה ולהעניק טיפול פסיכולוגי.

לקריאה ופנייה אל פסיכולוגית הכנסו לכאן >>

 

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:

פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפולים פסיכולוגיים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.