ייעוץ זוגי: הדרך לתא משפחתי בריא

טיפול וייעוץ זוגי הדרך לתא משפחתי בריא

חתונה, נישואים, זוגיות, בניית תא משפחתי, ילדים…אף אחד לא הבטיח לנו גן של שושנים. זוגיות בתחילת דרכה היא אחת החוויות המרגשות והמסעירות שחווים כל אישה ואיש. תקופת החיזור היא תקופה מעוררת, מלאת חיים ומלאת רצון להמשכיות ומיסוד הקשר.

אולם, עם השנים מתגלעים קשיים, עולות מחלוקות ולא תמיד אנו יודעים כיצד להתמודד עם הפער שנפער בין הזוגיות שהכרנו לבין הזוגיות שאנו מצויים בה כיום. בכדי לצמצם את הפער ולגשר על המחלוקות, אחד הפתרונות המוכרים והיעילים ביותר הוא שיתופו של גורם שלישי, ניטראלי או בז'רגון המקצועי – טיפול זוגי.

מדוע עולה הצורך בטיפול זוגי?

טיפול זוגי או ייעוץ זוגי, הינם למעשה, מעין קביים התומכות במערכת הזוגית ועוזרות לה להשתקם. השאלה העולה היא, כמובן, להשתקם ממה? זוגות רבים מעידים, ועוד יעידו, על קשיים שונים ובעיות בחיי הנישואין כתוצר ישיר של אירועי חיים שונים הגורמים למשברים באמות מידה שונות, כדוגמת: לידת ילד, עזיבת הילדים את הקן המשפחתי, שינויים במצב הסוציו אקונומי, פיטורין, משברי אמון, בגידות, אובדן התשוקה, התמודדות עם אובדן ועוד.

מצבי מצוקה ומשבר בחיי הנישואים פוגעים לאורך זמן באיכות חייהם הן של בני הזוג והן של שאר דרי הבית, כאשר לרוב מדובר ברווחה הנפשית של הילדים ובהורות לקויה. במרבית המקרים, בעיות בחיי הנישואים מתוארות כעימותים וויכוחים החוזרים על עצמם וגורמים למתח קבוע אשר מחליש ופוגע בחיי היום יום.

כתוצאה מכך, התקשורת בין בני הזוג נפגמת, כל צד מתבצר בעמדתו, הדיאלוג הזוגי נפסק וכל אחד מבני הזוג חש כי הוא חי ומתנהל לבדו בתוך מערכת זוגית, לכאורה, שאינה מתפקדת. במצבים מסוג כזה, שלעיתים נראים כמבוי סתום, פניה לקבלת עזרה בטיפול וייעוץ זוגי עשוי לחולל פלאים ולהפוך את הקערה על פיה.

מה מקנה לנו טיפול וייעוץ זוגי?

ייעוץ זוגי על ידי גורם חיצוני מסייע בהצלחת תהליכים של שינוי, הטיפול תומך בכל אחד מבני הזוג ביחד ולחוד ומשלב שני תהליכים עיקריים:

היכרות – בכדי לחזק את הקשר הזוגי יש להבין מהן חולשותיו ומהן וחזקותיו, מהן נקודות התורפה של כל אחד מבני הזוג ומה "מזין" את הקשיים והבעיות. תהליך ההיכרות נעשה באמצעות ההיסטוריה המשפחתית של כל אחד מבני הזוג, דפוסי החשיבה של כל אחד מהם ומה הם מביאים לקשר.

כלים – בסופו של דבר, המטרה העיקרית של טיפול זוגי היא בניית התקשורת מחדש, סיוע בפתרון הבעיות ומניעת הישנותן בעתיד. לשם כך, יש להצטייד בארגז כלים מותאם למערכת הזוגית הספציפית. בטיפול הזוגי יינתנו לכל אחד מבני הזוג כלים מעשיים להתמודדות עם הבעיות כבר ברגע שהן עולות וצצות.

חשוב להבין שזוגיות איכותית הינה תוצר ישיר של מסע ארוך הכולל אימון ותחזוק בלתי פוסקים וללא ספק הטיפול הזוגי הוא קרש הקפיצה האפקטיבי לכך. ייעוץ זוגי מושתת על בניית דיאלוג ישיר ופתוח אשר יאפשר לבני הזוג לבטא גילויי אהבה וכעס ללא יצירת משקעים וריחוק. כאשר בני זוג ימצאו את הכלים "להציל" את הזוגיות שלהם, התא המשפחתי כולו ייצא מורווח.

מרגישים שהזוגיות שלכם עלתה על שרטון? רוצים לתקן אך לא מוצאים את הדרך? ייעוץ זוגי יוכל לשפר ואף לתקן את מערכת היחסים החולה.

 המלצות נוספות בנושא טיפול זוגי תמצאו כאן.

 

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה זוגיות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.