סדנת טיפול זוגי קצר מועד

סדנת טיפול זוגי קצר מועד

סדנת טיפול זוגי קצר מועד היא סדנה אשר נועדה לפתור קונפליקט ממוקד המעיב על היחסים הבין אישיים בין בני זוג, או לשנות דפוסי חשיבה והתנהגויות המפריעות לקשר.

בניגוד לטיפול זוגי ארוך טווח אשר אינו מוגבל בדרך כלל בזמן, טיפול קצר מועד בדרך כלל מוגבל לפרק זמן של עד חצי שנה או לכל היותר שנה.

טיפול זוגי קצר – לפתרון קונפליקטים ממוקדים

הסיבות לקונפליקט בין בני הזוג עשויות להיות רבות ומגוונות ותלויות בין היתר לא רק באישיות של כל אחד מן הצדדים, אלא גם בשלב בו נמצאת מערכת היחסים. עם זאת, במקרים רבים, הסיבה העיקרית לקונפליקט היא שאחד מבני הזוג הוא דומיננטי יותר ומנסה לשנות את הפרטנר שלו ולעצב אותו לפי רצונותיו, בדרך כלל ללא הצלחה.

מטרת המטפל בסדנה היא לחשוף את הדינאמיקה העדינה בין הצדדים ולהנחות את הזוג כך שיוכל לנהל את התהליך בצורה מכובדת ונינוחה.

גם בסדנת טיפול קצר טווח, התהליך בדרך כלל כולל שלושה שלבים עיקריים : בשלב הראשון, כל אחד מבני הזוג "מוציא קיטור" וחושף את הקשיים והלבטים מנקודת מבטו שלו. בשלב השני, כל אחד מן הצדדים לומד להכיר את הצד השני ולמעשה ממפה את הזוגיות באופן שמאפשר לזהות בצורה טובה יותר את מוקדי החיכוך והקונפליקטים העיקריים. בשלב האחרון מגיע שלב ההכרה, בו כל אחד מן הצדדים למעשה כבר עבר את המסע שלו ומוכן לפתור את המשבר בצורה פרקטית בהתאם למה שלמד בשלב השני.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT יוצא מנקודת הנחה שכשלים נוכחיים במערכת היחסים או קשיים עתידים נובעים בין היתר מדפוסי החשיבה וההתנהגות של כל אחד מבני הזוג. במסגרת טיפול קוגניטיבי זוגי, כל אחד מבני הזוג לומד כיצד לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו על מנת לתרום למערכת היחסים כולה, ולעיתים גם לאספקטים אחרים בחיים כגון עבודה או לימודים.

כמו כן, חשוב לדעת שבניגוד לטיפול הזוגי הממוקד, הטיפול הקוגניטיבי הזוגי אינו מיועד על מנת לפתור קונפליקטים ספציפיים מכיוון שהוא מעביר את האחריות לפתרון הקונפליקטים לבני הזוג עצמם, זאת באמצעות הכלים שנלמדו ותורגלו במהלך הטיפול.

צריך שניים לטנגו

לעיתים קרובות, גם אם אחד מן הצדדים מבין את החשיבות הגבוהה של טיפול זוגי ומעוניין בו מאוד, הצד השני מרגיש שאין שום בעיה ומתעקש כי "הכול בסדר".

למרות שבאופן תיאורטי ניתן לערוך סדנת טיפול זוגי רק מול בן זוג אחד, הטיפול לא יהיה אפקטיבי ולא יממש את מלוא הפוטנציאל של טיפול זוגי אליו שני הצדדים מחויבים באופן מלא ונוכחים בכל אחד מן המפגשים באופן קבוע. למעשה, יתכן כי טיפול חד צדדי רק ינציח את התהליך ויגרום לקרע גדול יותר בין בני הזוג.

בנוסף לכך, זוגות רבים מחכים לרגע האחרון ממש לפני הגירושין על מנת להתחיל טיפול זוגי, עובדה שלא תורמת לטיפול. לפיכך, רצוי מאוד להתחיל בטיפול ברגע שמבינים כי לא ניתן להתגבר על הבעיות באופן עצמאי ויש לערב גורם מקצועי בתהליך.

שתפו:
פוסט זה פורסם בקטגוריה זוגיות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.