חרדות אצל ילדים

חרדות אצל ילדים

חרדות אצל ילדים – מהן?

חרדות אצל ילדים נראות כפחד שאיבד את גבולות ההגיון. ילדים חשים את הפחד באופן מלא, ולכן אין להם את ההבנה כי הם סובלים מחרדה. הם בטוחים שהחששות העמוקים שלהם באמת עלולים להתרחש ולכן להורים יש תפקיד מכריע בזיהוי החרדה ובפנייה לעזרה מקצועית.

החרדות הללו מופיעות על גבי קשת רחבה של מרחבי החיים: חרדה חברתית אצל ילדים קשורה בתפקוד החברתי ובתפיסת העצמי, חרדת נטישה היא חרדה שעלולה להתפתח אל מול ההורים וללוות את הילד במהלך השנים קדימה, חרדת בחינות מופיעה בגילאים בוגרים יותר, כאשר רמת הלימודים עולה וכדומה.

כמו כן, ניתן לפתח חרדות שונות, כמעט בכל תחום, לדוגמא: חרדות מפעילות מוטורית מסויימת, או חרדה משהות באזור מסויים, כאשר האפשרויות הן רבות ומאוד אישיות. חרדות אצל ילדים מכניסות אותם למעגל סגור בו החרדה פוגעת בנפש במקום לשמור עליה ויוצרת מחשבות, רגשות והתנהגויות שפוגעות באיכות חייו של הילד ומגבילות את מרחב התנועה הפיזי והרגשי שלו בעולם.

החרדה יוצרת פחד נוסף שלא היה קיים לפני התפתחות החרדה והוא הפחד מפני תחושת החרדה. כך ילדים מפחדים מכל מה שמעורר את הפחד הגדול ותחושת חוסר האונים ולכן חשוב לעזור להם לצאת מהמעגל הסגור הזה.

בטיפול פסיכולוגי לילדים ניתן לברר האם הילד סובל מחרדה אמיתית, מה היקפה וכיצד היא משפיעה עליו?. בנוסף, הטיפול מאפשר לילד ולהוריו מרחב לביצוע שינוי איטי כדי להבין את המקור לחרדה שהתפתחה, ובכוחות משותפים עם ההורים, לעזור לילד להתמודד טוב יותר ולהתחזק.

מה יוצרות החרדות?

חרדות אצל ילדים יוצרות פחד כפול: הילדים חוששים מהמקור לחרדה ולאחר תקופה גם מתחילים לפחד להיכנס למצב בו החרדה מציפה אותם. לכן, חשוב מאוד לעזור לילדים הסובלים מחרדות, מפני שהם כמעט ולא יכולים לעזור לעצמם אל מול פחד עמוק כל כך, ושנית, כי חשש זה יכול עם השנים לגדול ולהתפשט אל מרחבים נספים. אם ילדכם סובל מחרדה או התקפי חרדה, דעו כי ניתן לעזור לו באופן משמעותי אשר ישפר את איכות חייו.

האם פחדים אצל ילדים יהפכו לחרדות?

באופן כללי פחדים אצל ילדים, כמו גם חרדות, הן תופעה טבעית מאוד והן חלק מהתפתחות התקינה של ילדים. חרדת זרים היא בין החרדות הראשונות שמופיעות כבר בגילאי הינקות ויש לה חשיבות הישרדותית והגיונית. לנפש יש יכולת לבסס פחד וחרדה על מנת לשמור על שלמות הגוף ושלמות הנפש.

שימו לב אם הפחד משפיע על שלוותו הכללית, חשבו האם הפחד הזה מפריע לשגרת יומו ולתפקודו והאם תגובותיו קיצוניות והוא חש מצוקה גדולה כאשר עולה הנושא ממנו הוא חושש?

תשאלו את עצמכם האם הילד מפתח דפוס המנעותי כך שלא ייצטרך להתמודד עם הפחד? אלו הן הנורות האדומות המעידות על חרדה משמעותית ובמקרים כאלו כדאי לפנות אל פסיכולוג ילדים על מנת להתייעץ, לקבל הדרכה ולטפל בילד במידת הצורך. על פסיכולוג ילדים ניתן לקרוא כאן.

התקפי חרדה אצל ילדים

התקפי חרדה אצל ילדים גם הם תופעה קיימת אשר פחות נפוצה בגילאים הצעירים, אך בכל זאת קיימת ואצל בני נוער הם יופיעו אף יותר. לעיתים קשה להבחין בינהם לבין התקפים אחרים כגון: התקף זעם, התקף על רקע בריאותי או הפרעת התנהגות.

לקריאה על הפרעת התנהגות אצל ילדים הכנסו >>

במצב של התקף חרדה, תחושת החרדה עולה באופן פתאומי ומשפיעה על הגוף, על הנפש, ועל החשיבה וכתוצאה מכך, ההתנהגות החיצונית הופכת קיצונית וללא שליטה, כך שלפעמים נוכל לראות התנהגות ותגובות שללא היכרות מקרוב לא נבין כי מדובר בהתקף חרדה.

הסימפטומים בהתקפי חרדה אצל ילדים זהים לסימפטומים אצל מבוגרים: דופק מהיר, רעידות, קשיי נשימה, הזעה, לחץ בחזה, סחרחורת, צמרמורת, תחושה של סכנה, בלבול, ניתוק מהמציאות ואיבוד שליטה. אצל ילדים יופיע גם בכי והיצמדות למבוגר קרוב.

אם הופיעו סימנים להתקפי חרדה, סימן כי החרדה כבר התפתחה בעומק הנפש ולעיתים הסימנים להתקפי חרדה הם הסימן החיצוני הראשון עבור הסביבה להבין את עומק הפחד.

חרדת נטישה אצל ילדים

חרדת נטישה אצל ילדים היא תופעה התפתחותית טבעית, בה הפעוט מפתח פחד וקושי להיפרד מהוריו כבר בשנה השנייה לחיים. פחד זה הוא טבעי ובריא להתפתחותו.

מתי פחד זה אינו בריא? כאשר הוא מגיע לקיצוניות בה הוא מפריע לתפקוד תקין של הילד והמשפחה, ותחושת הפחד מטרידה את מנוחתו של הילד במהלך היום, לעיתים עד כדי חוסר יכולת להיות פנוי לעשייה, למשחק ולחיי חברה. במצבים שכאלו, ייתכן שמדובר בהפרעת חרדת נטישה/פרידה.

הפרעת חרדת נטישה אצל ילדים מתבטאת בדרכים שונות: הצמדות להורה, דאגה כי משהו רע קרה להורה, קושי בפרידות שגרתיות, פיתוח פחדים ממצבים בלתי נשלטים בהם ההורה רחוק כגון: פחד להחטף, פחדים מתאונה, פחד ממחלת הורה, קושי לישון לבד או מחוץ לבית, חלומות רעים, ולעיתים גם תופעות פסיולוגיות של בחילה, הקאות וכאבי ראש, בעת הפרידה מדמות ההורה.

בטיפול בחרדת נטישה אצל ילדים נעשית עבודה משותפת של הילד, ההורים, ודמויות משמעותיות היוצרות יחדיו מעטפת ביטחון שבתוכה הילד יכול להתמודד עם הפחד ולהתגבר עליו בכל פעם כצעד אחד קדימה.

איך להתייחס לחרדות?

חרדות ילדים גורמות לילדים לחיות באמונה שמשהו רע ואיום עלול להתרחש. על מנת לעזור להם, חשוב להעזר ברגישות ועדינות רבה, לקבל את הפחדים שלהם ולא לבטל את חששותיהם. טיפול בחרדות אצל ילדים הוא כזה שמאפשר תמיכה ולא תחושת נטישה. דרך ההתייחסות של ההורה אל החרדה היא גורם מאוד משמעותי בהעצמתה או הרגעתה.

השיקוף שהילד מקבל אודות החרדה שלו הוא משמעותי מאוד ובא לידי ביטוי בתחושה שהילד שואל את עצמו האם מזלזלים בתחושותיו. ילד ששומע את הסביבה מטילה ספק או מתייחסת בציניות כלפי החרדה שלו, ירגיש לא בטוח ולא מוגן, ובמצב כזה החרדה רק תתגבר.

במצבי חרדה, חשוב לאפשר לילד מרחב מכיל ומקבל ולהשרות על הילד רגישות, הכלה, נתינת חום, הבנה של הפחד, ואף הזדהות עם הפחד. התייחסותו של ההורה אל החרדה היא אחד הדברים המרכזיים בהם עוסקים בטיפול פסיכולוגי לחרדות ילדים.

טיפול בחרדות אצל ילדים

הבשורות הטובות בנושא, הן שהעולם הטיפולי עבור חרדות אצל ילדים מאוד מפותח. ישנו מגוון טיפולים רחב, הכולל בין היתר: טיפול פסיכולוגי מותאם לילדים, תרפיות באומנות וטיפולי C.B.T, הידועים גם כטיפולים קוגנטיביים התנהגותיים. טיפול בחרדות אצל ילדים יכול לווסת את התחושות, להוריד את סף החרדה ולאפשר להורה ולילד מרחב תקשורת מעצים ותומך בנוגע לפחדים.

טיפול בחרדות אצל ילדים מתרחש בכמה ערוצים:

  1. הדרכה הורית – על מנת לייצר תגובה הולמת, תומכת ומעצימה, כמו גם החלטות משותפות לגבי התנהלות בבית או במסגרת החינוכית אם צריך.
  2. עבודה ישירה מול הילד בתרפיה במשחק או בטיפול קוגניטיבי התנהגותי – תלוי במאפייניה של החרדה.

התהליך המרכזי מול הילד הוא לייצור מרחב בטוח בו אפשר לגעת בחששות, לדבר ולעבד אותם, כמו גם לבחון את החשש והקשר שלו למציאות ולאפשר לילד לאמץ תפיסה גמישה יותר בנוגע לחרדה שמפעילה אותו. כאשר הילד מסוגל לאמץ גמישות זו, זו היא דלת הכניסה להוריו ולכל גורמי התמיכה שסביבו הנרתמים לעזור לו להפחית את החרדה ולהכניס במקומה חשיבה מודעת ועוגני ביטחון.

צור עימנו קשר ונחזור אליך בהקדם:
פוסט זה פורסם בקטגוריה טיפול בילדים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.